Rebríček zamestnania absolventov: Ako sme na tom v porovnaní s Európou?

Absolventi European School of Business & Management.
Zdroj: esbm.sk

Vrátili sme sa na úroveň z roku 2012.

Zamestnanosť absolventov škôl na Slovensku sa zvyšuje a ku koncu minulého roka dosiahla 81,3 %. Vyplýva to z aktuálnej analýzy ČSOB na základe údajov Eurostatu. Ten porovnával podiel zamestnaných absolventov, ktorí sú maximálne tri roky po škole. V rámci európskej dvadsaťosmičky tak Slovensku patrí 16. priečka.

Štatistiky ukázali, že v priemere štyria z piatich absolventov v Európskej únii sú zamestnaní (80 %). Najvyšší podiel ich je na Malte (95 %), v Nemecku (91 %), v Česku a Holandsku (zhodne 90 %). Na opačnom konci rebríčka sa umiestnili mladí Gréci (52 %) a Taliani (55 %).

Čísla potvrdzujú, že miera úspešnosti absolventov sa odvíja aj od stupňa dosiahnutého vzdelania. Kým v prípade absolventov vysokých škôl dosahovala 85 %, v prípade odborných škôl 77 % a v prípade všeobecných odborov stredných škôl ešte nižšia, na úrovni 64 %. Na Slovensku sa zamestnanosť absolventov zvýšila zo 69 % v roku 2012 na vlaňajších 81,3 %. "Vrátila sa tak na úroveň, ktorú dosahovala pred desiatimi rokmi. Napriek nárastu ešte zostáva nižšia ako v ďalších krajinách V4," upozornila banka.

V prieskume Eurostatu boli zohľadňovaní mladí od 20 do 34 rokov, ktorí dokončili svoje štúdium maximálne pred troma rokmi. Očakávania absolventov na pohovoroch sa pritom líšia v závislosti od kraja, ale aj od toho, či už majú nejaké pracovné skúsenosti. "Je rozdiel v tom, či ide o pracovnú pozíciu v Bratislave alebo v regiónoch mimo hlavného mesta, kde sú očakávania absolventov nižšie. V Bratislave si absolvent spočíta, aké bude mať bežné náklady na život. Teda nájomné, bežné výdavky a podobne. Aj od toho odvodzuje svoje platové očakávania," vysvetľuje riaditeľ Odboru ľudských zdrojov v ČSOB Martin Dobiaš.

Absolventom odporúča, aby si pred pohovorom urobili prehľad ponúkaných platov. "Stále sa stáva, že absolvent sám nevie, akú mzdu si môže pýtať, čo má očakávať. Firmy od mája povinne zverejňujú minimálnu výšky ponúkaných platov, situácia uchádzača je o to jednoduchšia. Ak si uchádzač urobí aspoň základný prehľad, výrazne si tým uľahčí situáciu," odporúča Dobiaš.

Vyššie šance majú spravidla absolventi, ktorí už majú za sebou nejakú stáž alebo brigádu. To, že sú stáže, resp. brigády čoraz viac využívané aj firmami, potvrdzujú údaje pracovného portálu Profesia, ktorý vlani evidoval 2230 podobných ponúk vhodných pre študentov.

BRATISLAVA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Absolvent

Dôležité udalosti