Cestujúci sú bezradní, vlaky do Bratislavy pravidelne meškajú. Zisťovali sme, prečo je to tak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ľudia nestíhajú do práce a žiaci do školy. Cestujúci smerom do Bratislavy tvrdia, že vlaky pravidelne meškajú. Niekedy nepatrne, inokedy aj desiatky minút. Zisťovali sme, prečo je to tak a či železnice pripravujú nejaké zmeny.

Stanicou v Trnave prejdú ráno stovky ľudí. Smerom do hlavného mesta majú na výber hneď niekoľko možností. Neraz však musia byť trpezliví.

Aj keď sme na stanici boli s kamerou, prišiel vlak, ktorý mal odchádzať z Trnavy dve minúty po siedmej. Nakoniec meškal asi 20 minút. Cestujúci však hovoria, že majú aj iné skúsenosti.   

„Často sa stane, že nestihnem ani prvú, ani druhú hodinu, lebo bývajú meškania, napríklad ako včera, aj 52 minút,“ hovorí cestujúca. 

Pre porovnanie, skorší vlak vo štvrtok vyrážal z Trnavy načas. Kto cestoval do Bratislavy okolo pol deviatej, zdržal sa tiež len pár minút.  

Prečítajte si tiež:

Dôvodov je viacero

Železníc sme sa preto pýtali, čo menšie alebo väčšie zdržania spôsobuje. 

„Situácia s meškaniami súvisí s výlukovou činnosťou v kombinácii s grafikonom verejnej dopravy. Momentálne na tratiach ŽSR prebieha rozsiahla výluková činnosť kvôli projektom modernizácií tratí,“ vysvetľuje hovorkyňa Železníc SR Ria Feik Achbergerová.

To znamená, že vlaky, ktoré prechádzajú týmito úsekmi, sú náchylnejšie na meškanie. Rekonštrukcia na uzle Žilina by sa mala skončiť v roku 2025, na trati Poprad - Lučivná o rok skôr.

Prečítajte si tiež:

Dôvodov čakania na spoj však môže byť viac.   

„Vami uvedené vlaky, ktoré idú dlhú cestu z Košíc, respektíve Žiliny, meškajú v priemere najčastejšie pre neradenie rušňa so zabezpečovacím systémom ETCS či vagóna na 160 km/h trati. Ďalším dôvodom meškaní sú znížené prechodné obmedzenia traťových rýchlostí,“ uvádza hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč. 

Dopĺňa, že smerom do hlavného mesta svoje urobila aj rekonštrukcia koľají a nástupísk na stanici Bratislava-Vinohrady.

„Ďalším možným dôvodom meškaní vlakov môžu byť aj takzvané sledy vlakov, kde platí pravidlo, že vlaky vyššej kategórie majú prednosť, nehody či poruchy na strane infraštruktúry či samotných vozidiel,“ dodáva Kováč.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.