Vladimír Mečiar nám prezradil, že chystá vstup do politiky. Aké sú jeho šance?

Vladimír Mečiar dnes.
Vladimír Mečiar dnes. Zdroj: TV Markíza

Na prezidenta ale kandidovať nebude.

Vladimír Mečiar hovorí o návrate do politiky. Štábu televízie Markíza ale potvrdil, že na prezidenta kandidovať nebude. Ako vidia jeho prípadné politické šance odborníci?

Voľakedajší najsilnejší muž krajiny je síce v dôchodku, ale tvrdí, že stále má čo robiť.

„Neoddychujem. Ovce som prestal chovať, lebo mi zožrali stromy, no a trošku som sa nenápadne začal venovať politike," naznačil Vladimír Mečiar po výsluchu na polícii. Vyšetrovateľom tam vysvetľoval, čo vie o údajnej objednávke vraždy Sylvie Volzovej.

„Určite neplánujem kandidatúru na prezidenta. Na tisíc percent. Vstup do politiky áno," vyhlásil bývalý premiér.

„On bol celý čas v aktívnej politike vrcholový politik a neviem si predstaviť jeho pôsobenie v regionálnej politike, no jedine, že by si to zobral ako hobby," myslí si analytik z agentúry POLIS Ján Baránek.

„To, čo by mohol schytávať od svojich politických rivalov, by určite bolo veľa nepekného a veľmi ťažko by sa voči tomu nejakým spôsobom vymedzoval," pridáva sa sociológ Martin Slosiarik z agentúry FOCUS.

Či chce Vladimír Mečiar založiť politickú stranu, už neprezradil. Ako to vidia odborníci?

„Ak už sa teda nemožné stane možným, tak určite je pravdepodobnejšie založenie nejakej vlastnej strany. Pretože pre človeka, ktorý tu bol na čele 35 až 37-percentnej strany a ktorý o sebe tvrdí, že je otcom slovenskej samostatnosti, že by tento človek vstúpil do strany, ktorú založí niekto iný, je podľa mňa nepravdepodobné," predpokladá politológ Grigorij Mesežnikov.

„Tento postoj vnímam skôr tak, že sa nebude vracať v pozícii predsedu, podpredsedu, ale skôr to vnímam tak, že by sa mohol objaviť v nejakej politickej strane ako jej podporovateľ alebo ten, kto bude dávať nejaké praktické rady a podobne," myslí si Slosiarik.

Komu by mohol zobrať hlasy, ak by uspel?
„On vlastne už ten svoj elektorát stratil. Ďalších voličov prebrali strany, ktoré ich stále majú, napríklad SMER," tvrdí Mesežnikov.

„Ak vychádzam z toho, aký bol a je Vladimír Mečiar, tak by som skôr hľadal nejakú ideologickú oporu v novej politickej strane v konzervatívnom spektre a asi národnom. Či je to SNS, KDH, koniec koncov aj SME rodina. Niektoré politické subjekty by sa mohli dostať do teoretického ohrozenia v prípade, že by sa pohybovali pri hranici zvoliteľnosti. Vtedy je každého pol percenta, percento veľmi vzácne," hovorí Slosiarik.

„Ak by sa zaangažoval, tak možno by zástupcovia určitej časti demokratického spektra takúto možnosť aj privítali, pretože by zobral nejakých pár percent extrémistom a oslabil by ich," dodáva Mesežnikov.

„Vyrastá ďalšia generácia voličov. Je to generácia, ktorá si nepamätá tie 90. roky, ktorá ich berie cez prizmu tzv. národných záujmov, ktorej to môže imponovať a tým pádom, môže mať toho Mečiara ako politika obhajujúceho aj v minulosti národné záujmy Slovenska," pridáva sa Baránek.

„Otázne je, či Vladimír Mečiar má v sebe dosť politického testosterónu, aby týchto voličov oslovil," uzatvára Mesežnikov.

Reportáž pripravila Zuzana Ondrušková:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vladimír Mečiar

Dôležité udalosti