Marcinková: Ponuka pre Pellegriniho musí byť veľkorysá a musí prebiť ponuku Roberta Fica

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Koaličné rokovania stále nepriniesli konkrétny výsledok. Necelý týždeň po parlamentných voľbách víťaz volieb Robert Fico ešte nemá zostavenú vládu. To dáva nádej druhému bloku na čele s Michalom Šimečkom. 

Účastníci nechcú detailne komentovať, o akých postoch lídri rokujú a aké ponuky sú na stole. Zvolená poslankyňa za SaS Vladimíra Marcinková pre TVNOVINY.SK povedala, že kým nie je oficiálne potvrdená vláda Roberta Fica, stále verí v Šimečkov kabinet. 

„Najdôležitejšie slovo má Progresívne Slovensko a jej predseda Michal Šimečka. Verím, že z jeho strany je tam maximálne úsilie, aby sme k tejto zostave pristúpili,“ uviedla Marcinková. 

Prečítajte si tiež:

Dodala, že musia urobiť všetko preto, aby Hlas pritiahli k sebe. „Ponuka musí byť veľkorysá. Naším hlavným cieľom je, aby Robert Fico nezostavoval vládu, aby sme robili politiku v limitoch iných hodnôt, aké predstavuje Robert Fico. Nechcem sťažovať vyjednávačom pozíciu, preto nebudem hovoriť o konkrétnych pozíciách, ale naša ponuka musí prebiť ponuku Roberta Fica,“ dodala poslankyňa.

Vie si aj predstaviť, že by bol Pellegrini premiérom. Nevylučuje teda nič, čo by Hlas ovplyvnil pri rozhodovaní. Marcinková však dodáva, že ide o jej osobné stanovisko, za celú stranu SaS nechce hovoriť.

Oslovili sme aj ďalších zvolených poslancov za SaS. Odmietli komentovať skladanie koalície. Dohodli sa, že sa k rokovaniam nebudú vyjadrovať.

Ak by aj vznikla vláda v zložení PS-Hlas-KDH-SaS, kabinet by skôr či neskôr čakali pálčivé problémy. Jedným z nich sú etické otázky. Predseda KDH Milan Majerský už vyhlásil, že liberáli musia robiť ústupky, ak chcú s nimi vládnuť. 

Prečítajte si tiež:

Marcinková to komentuje tak, že politika je o kompromisoch a vie to podľa nej aj skúsený politik Milan Majerský.

„Dôležité je, čo si dajú strany na papier a ako sa dohodnú. Tri hodnotovo rozdielne strany musia v záujme zachovania mieru a spolupráce nájsť kompromis, ktorý bude páliť všetkých rovnako, aby mohli fungovať. Som za to, aby boli všetky veci na papieri, pred tým než začne spolupráca a aby sa toho strany držali celé štyri roky,“ skonštatovala Marcinková.

Podľa doterajších informácií je zatiaľ v skladaní koalície úspešnejší Robert Fico. Absolvoval už niekoľko stretnutí s Petrom Pellegrinim. Či sa dohodli na konkrétnych personálnych nomináciách, nie je jasné. 

Pellegrini odcestuje na víkend domov do Banskej Bystrice. Ďalšie rokovania zrejme najbližšie dni neplánuje. 

Vo voľbách 30. septembra vyhrala strana Smer s viac ako 22 percentami. Nasleduje PS, Hlas, KDH, SaS a SNS.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.