Kúzlenie je umenie, no pre ľudí v Česku a na Slovensku to je iba forma zábavy, tvrdí iluzionista Pavel

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Svet trikov a mágie ľudí odjakživa fascinoval. Kúzelníci vedia navodiť situácie, keď nad ich kúskami zatajujeme dych a neveríme vlastným očiam, ako to dokázali urobiť. Často to ale nie je iba o samotnom triku, ale o celom príbehu okolo neho.

„To najkrajšie na kúzlení je, že ľudský mozog nevie. On si dáva varianty, ako by to mohlo byť, ale nemá istotu,“ hovorí iluzionista Pavel Dolejška.

Podľa neho by kúzelník mal vedieť pobaviť aj dojať publikum. Keď sa toto jemu podarí, považuje to za úspech a dané vystúpenie je pre neho splneným prianím. 

„Vymyslieť originálne kúzlo je strašne ťažké. Môj majster tvrdil, že v kúzlach už bolo všetko vymyslené. Tie veci sa len obnovujú a dávajú do nového šatu. Principiálne to je pravda,“ vysvetľuje iluzionista. Triky fungujú dosť podobne - niečo mizne, niečo sa objavuje, rozpoľuje alebo sa prefarbí.

Prečítajte si tiež:

Kúzlenie je umenie

Pavel si myslí, že kúzlo nie je iba trik, je to celý príbeh. „V Česku a na Slovensku sa kúzlenie zanedbáva. Ľudia to berú, že je to iba zábava na večierku alebo na svadbe, ale ono to je naozajstné umenie,“ pokračuje, že kúzlo je najčestnejšia lož.

Keď sa niektoré kúzla nepodaria, divák nevie, ako to malo vyzerať. „Ja vezmem do ruky rekvizitu a vy neviete, čo sa s ňou stane. Takže mne, keď sa niečo nepodarí, urobím niečo tak, že si poviete - asi to tak malo byť,“ dodal na záver Pavel. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.