Bratislavské internáty zamorili šváby. Odborník však zdôrazňuje dôležitú vec

Švábik.
Takéhoto švába si v izbe našiel Michal. Neskôr sa však ukázalo, že ide o neškodný druh švábik. Zdroj: facebook.com/Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky

Vysokoškolské internáty v Mlynskej Doline môžu mať vážny problém. Od začiatku tohtoročného zimného semestra si totiž viacerí študenti našli na izbe švábov. Opýtali sme sa preto odborníka, čo to znamená.

Slovenské internáty vo všeobecnosti nie sú príjemným miestom. Dojem kazí najmä neporiadok, zlá hygiena a staré interiéry, na ktorých sa už poriadne podpísal čas.

O komfort ale študenti často oberajú aj sami seba svojím pochybným prístupom, ktorý k internátom majú. Podľa verejne dostupných príspevkov na sociálnych sieťach sa k nim zvyknú správať veľmi zle.

Prečítajte si tiež:

Šváby na internáte

Tentoraz sú v tom však nevinne. Najnovšie problémy na bratislavských vysokoškolských internátoch v Mlynskej Doline totižto spôsobil neželaný návštevník, ktorý obsadil viaceré izby.

Od začiatku tohtoročného zimného semestra sa nazbierali študenti, ktorí v interiéroch našli šváby.

„Čo je toto za hmyziaka? Žije so mnou, nájom neplatí, nechce hrať ani piškvorky. Tak rozmýšľam, že čo odo mňa môže chcieť,“ opýtal sa pred pár dňami Michal v najznámejšej študentskej internátnej skupine.

K príspevku priložil aj fotku, podľa ktorej je každému jasné, že ide o švába. K Michalovi sa pridávajú viacerí, ktorí si podobného návštevníka našli vo svojich izbách tiež.

Prečítajte si tiež:

Odborník

S otázkami o tom, či skutočne ide o švába a čo treba v takýchto prípadoch robiť, sme sa obrátili na Martina Suváka z Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Poslali sme mu Michalovu fotografiu, aby posúdil, aký druh to je.

„Je to určite zástupca radu švábov (Blattodea), teda jeden z takmer 5000 existujúcich druhov tejto skupiny na svete. Fotka je dosť rozmazaná, preto len odhadujem, že by mohlo ísť o druh Ectobius vittiventris,“ hovorí Suvák.

Ako ďalej dodáva, šváby rodu Ectobius sa do slovenčiny prekladajú ako švábiky. Je to u nás pomerne nový druh, pochádza z južnej Európy, ale postupne sa rozšíril viac na sever.

Podľa jeho slov bol tento druh na Slovensku prvýkrát zaznamenaný v roku 2012. „V parkoch Bratislavy sa považuje za udomácnený, jeho výskyt v interiéri býva zvyčajne náhodný,“ dodáva odborník. 

Z jeho rečí vyplýva, že študenti sa pravdepodobne teda nemajú čoho obávať. Problém podľa odborníka robia skôr iné druhy švábov, ktoré v domácnostiach dokážu dlhodobo prežívať na zvyškoch potravín.

„Z nich je u nás najrozšírenejší tzv. rus domový, ktorý sa vyššie uvedenému švábikovi trochu podobá. Nehovoriac o mnohých ďalších podobných druhoch, ktoré sa potenciálne môžu šíriť z rôznych oblastí sveta (a aj sa šíria, prípadne sú náhodne zavlečené človekom),“ uzatvára Suvák. 

Prečítajte si tiež:

Čo na to škola

Pod spomenutými príspevkami študentov sa k situácii vyjadrovala aj samotná Univerzita Komenského, ktorej internáty patria. Písali, že akýkoľvek hmyz treba hlásiť.

Požiadali sme ich preto o stanovisko, čo sa robí v prípade, že by skutočne išlo o škodlivého švába a aké opatrenia sa dajú urobiť, aby študentov neobťažoval ani neškodlivý druh.

Do konca uzávierky sme však, ani po niekoľkých hodinách, neobdržali odpoveď. 

Pozrite si archívnu reportáž o využití švábov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.