Happytarián o voľbách: Vždy bude niekto nespokojný, taká je demokracia, ale sloboda vyžaduje odvahu ďalej bojovať

Psychológ Aleš Bednařík.
Psychológ Aleš Bednařík. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Predvolebná kampaň bola vyostrená a časť voličov mala veľké očakávania, ktoré sa nenaplnili. Podľa doterajších informácií sa formuje vláda na čele s Robertom Ficom. Psychológ Aleš Bednařík priznáva, že voľby nedopadli ani podľa jeho predstáv, ale nevzdáva sa. Väčšina ľudí podľa neho bude môcť naďalej pracovať, tvoriť priateľstvá a angažovať sa. Ak to bude potrebné, treba podľa neho ísť aj do ulíc.

Slovensko má za sebou voľby, o ktorých mnohí hovorili ako o prelomových. Osobnosti prostredníctvom kampaní vyzývali voličov, aby išli voliť a nezabúdali pri tom na demokratické hodnoty. 

Zatiaľ to podľa medializovaných informácií vyzerá, že vládu zloží Robert Fico aj s Hlasom a SNS. Časť voličov demokratického spektra môže byť sklamaná a niekto aj vystrašený, ako sa krajina pod novou vládou zmení. 

Psychológ a happytarián Aleš Bednařík nestráca optimizmus a radí ľuďom, ako sa nebáť budúcnosti. 

Prečítajte si tiež:

Nebudeme satelitom Ruska

Aleš Bednařík pripomína, že voľby nikdy nedopadnú podľa predstáv každého, ale taká je demokracia. Útechou pre sklamaných voličov môže byť to, že antisystémové sily nemajú ústavnú väčšinu.

Nebojí sa, že sa staneme satelitom Ruska, ani že budeme „orbánovskí“. Môže sa podľa neho stať to, že nebudeme investovať do zdravotníctva či školstva tak, ako by sme to potrebovali.

Na to má psychológ radu neporovnávať sa len s tými úspešnejšími krajinami. 

„Keď vidíme, ako funguje Rakúsko, Švédsko, Fínsko alebo Holandsko, tak samozrejme, že sa cítime zle. Takže porovnávajme sa nielen s tými lepšími, aby nás to inšpirovalo, ale porovnávajme sme sa aj s tými horšími a buďme radi, že mnohé veci u nás stále celkom dobre fungujú, vrátane slobodných volieb a médií, ktoré o nich informujú z rôznych strán,“ hovorí psychológ. 

Dodáva tiež dôležitý fakt, že väčšina ľudí bude môcť naďalej pokračovať vo svojich životoch a aktivitách. 

„Môžeme ďalej pracovať, môžeme ďalej tvoriť. Môžeme ďalej vytvárať priateľstvá. Môžeme ďalej chodiť do prírody. Môžeme ďalej robiť naše koníčky. Môžeme stále cestovať, môžeme obchodovať. Môžeme robiť v podstate skoro úplne všetko, čo by sme robiť chceli,“ dodáva Bednařík.

Prečítajte si tiež:

Ostať má stále význam

Komplikáciou môžu byť korupcia alebo systém „našich ľudí“. Ľudia môžu mať obavy, že práve tieto neduhy sa vrátia a znížia kvalitu života.

„Je to smutné a škaredé a treba s tým bojovať. Treba s tým bojovať občiansky pri voľbách, písať o tom, presviedčať ľudí okolo seba a keď bude treba, tak chodiť aj na verejné manifestácie,“ radí psychológ.

Dodáva tiež, že ak je krajina spravovaná inak, ako si želáme, nemusíme hneď uvažovať nad odchodom do zahraničia. Ostávať má podľa neho stále význam. 

„Stále sa každý jeden z nás môže uchádzať o miesta v štátnej správe a snažiť sa tam poctivo pracovať, prípadne byť whistleblowerom. Môžeme pracovať aj v neziskových organizáciách. Alebo v médiách a šíriť informácie o tom, čo zlého kto a kedy urobil a spolupracovať aj s políciou,“ hovorí psychológ.

Priznáva, že si to vyžaduje odvahu. „Sloboda vyžaduje odvahu, sloboda vyžaduje ochotu znášať potenciálne negatívne reakcie časti verejnosti alebo aj horších ľudí, ktorí sú politicko-mafiánskych prepojení. Áno, je to tak a je to hrozné. To kľúčové je, že toto nie je koniec sveta ani našej krajiny,“ dodáva.

Hádate sa doma kvôli politike? Pozrite si, aké tipy má koučka a mediátorka Zora Inka Grohoľová:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti