Kristína prešla Cestu hrdinov SNP za 27 dní: Človek nerieši starosti moderného sveta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Začína sa na Dukle, končí na Devíne, meria 770 kilometrov a ak by ste ju chceli absolvovať celú, potrebujete na to v priemere 25 až 28 dní. Prejsť pešo Cestu hrdinov SNP je populárna výzva pre mnohých Slovákov. Kristína túto trasu prešla vlani a nedávno sa na jej časť vrátila aj s našou redaktorkou. Namiesto spania v lese na zemi využili novopostavenú útulňu v Malých Karpatoch.

Na Ceste SNP prespávajú pútnici kade-tade. Niekedy pod holým nebom, inokedy v útulniach, ktoré sú rozmiestnené po celom Slovensku. V Malých Karpatoch však až do tohto roku nebola žiadna. Len nedávno ju postavil turistický oddiel Hikemates v spolupráci s Trnavským krajom.  

„Na tomto úseku sme mali menšiu krízu, keďže to bolo po náročnejších častiach ako Volovské vrchy, Nízke Tatry. Všetci nám hovorili, že toto už bude jednoduchá časť, ale nebola. A možno aj preto, lebo tu človek nemal kde skloniť hlavu, nemal sa tu kde zložiť. Pamätám si, keď sme cez tento les prechádzali, nálada bola na bode mrazu,“ spomína Kristína. 

Je podľa nej skvelé, že na mieste, kde široko-ďaleko nič nie je, vznikla táto útulňa. 

Prečítajte si tiež:

Útulňu Jozefa Maka postavili najmä pre diaľkových turistov. No prespať tam môže každý, kto prechádza Malými Karpatmi. Je rozdelená na dve časti. Dole je spoločenská miestnosť a hore improvizovaná spálňa, kde sa dokáže vyspať šesť ľudí. V prípade potreby sa však rovnaký počet ľudí vie vyspať aj dole. 

Turisti v nej nájde lekárničku, mapy, zápalky, ale aj vešiaky na batohy alebo presušenie oblečenia. 

Človek nerieši bežné starosti 

Cestu hrdinov SNP prešla Kristína minulé leto za 27 dní. 

„Bolo mi veľmi ľúto vrátiť sa do bežného života, pretože na tej Ceste človek rieši veci ako jedlo a spánok. Vôbec nerieši starosti moderného sveta,“ hovorí. Kristína tento zážitok považuje ako najlepší mesiac jej života. Začala sama, pretože absolvovať túto najdlhšiu turistickú trasu, bol pre ňu sen. 

„Veľmi milé je to, že som si tam našla svoju lásku. Onedlho oslávime rok,“ hovorí Kristína. 

Prečítajte si tiež:

Podľa nej sú Slováci dobrosrdeční a nápomocní. Na Ceste im pomáhali ľudia, ktorí túto trasu absolvovali, ale aj domáci, ktorí ich núkali jedlom a vodou.

Dokonca stretli veľa starostov, ktorí im ponúkli nocľah v obecnom úrade alebo v hasičskej zbrojnici. „Nemuseli nám ani pomáhať, ale pomohli a bolo to veľmi milé,“ zakončila Kristína. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.