Projekt sa začína akoby odznova. Dôchodcov s tabletmi od štátu nemá kto školiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tisícky dôchodcov mali pôvodne už teraz vedieť pracovať s internetom a dostať tablet od štátu. Po pilotnej fáze projektu Digitálni seniori sa ale školenia naplno nerozbehli. Síce sa penzisti mohli prihlásiť, no nevedeli, čo ďalej. Rezort informatizácie teraz sľubuje zmeny.

„Potrebujem niekoho nájsť, čo by som konzultoval nejaké veci,“ uviedol dôchodca Jaroslav Kralčák.

Jaroslav Kralčák bol jedným z prvých dôchodcov, ktorí si vyskúšali projekt Digitálni seniori. Po päťtýždňovom školení získal nielen vedomosti, ale aj tablet od štátu.

„Veľmi si to pochvaľujem, že sa digitálne vzdelávame. Keby sme mali od začiatku tablet a pracovalo by sa len s ním, automaticky by sme boli vzdelanejší v tejto oblasti,“ dodal dôchodca.

Prečítajte si tiež:

Stovky dôchodcov

​Pilotnú fázu spúšťali ešte vlani za predchádzajúcej ministerky Veroniky Remišovej. V digitálnom svete sa zdokonalilo asi 1500 dôchodcov.

„Tento projekt, ktorý bol založený na tom, že sa budú rozdávať tablety, v prvej fáze sme ho vnímali dosť kriticky, nebol najšťastnejšie nastavený,“ uviedol Ľubor Illek zo Slovensko.Digital.

„Aktuálne je pilotný projekt úspešne ukončený, očakávali sme preto pokračovanie spolupráce, informáciu o tom, že sa s nami nepočíta, prijala STU s prekvapením a sklamaním,“ uviedla riaditeľka Inštitút celoživotného vzdelávania Regína Remenárová.

Hoci školenia podľa rezortu informatizácie pokračujú, do konca tohto roka nimi neprejde ani tri tisíc seniorov. Naučiť sa bezpečne pracovať s internetom sa ich pritom do polovice roka 2026 má vyše 100-tisíc.

Prečítajte si tiež:

​„Tieto školenia prebiehajú teraz ešte v nižších počtoch práve kvôli tomu, že tento projekt sme museli začať akoby odznova. S týmto projektom boli spojené aj zlé rozhodnutia predchádzajúceho vedenia,“ uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík.

V októbri vyhlásia verejné obstarávanie na organizáciu školení, do ktorých sa môžu prihlásiť samosprávy, mestá, obce, ale aj súkromné firmy.

„Mrzí ma, že pár dní po voľbách odchádzajúci minister úradníckej vlády oznámil zásadnú zmenu projektu na biznis model, pri ktorom sa zvyšuje riziko smeráckych praktík pre zvolené subjekty,“ uviedla exministerka informatizácie Veronika Remišová.

„Myslím si, že fáza, ktorá sa teraz pripravuje, je výhodná v tom, že je riešená cez VÚC. Patria pod nich všetky stredné školy, a práve preto sa to môže rozbehnúť ďaleko rýchlejšie,“ predseda Jednoty dôchodcov SR Michal Kotian.

Prečítajte si tiež:

Na školenia čakajú

Obstarávajú sa aj dátové balíky či tablety. Po tom, čo na zakúpených starších čínskych nefungovala napríklad štátna aplikácia, striktné podmienky ešte viac sprísnili.

„Kde následné verejné obstarávania vyhrali už tablety inej značky. Jedným z tých predpokladov bolo aj to, aby sa na tabletoch dalo používať aj slovensko.sk a ďalšie aplikácie, ktoré pri tabletoch neboli úplne funkčné,“ spresnil minister Balík.

Na školenia aktuálne čaká okolo 10-tisíc predregistrovaných penzistov. Pribúdajú aj ďalší.

Každé školenie trvá päť týždňov. Keď ho seniori absolvujú, dostanú tablet. Peniaze na projekt sú z Plánu obnovy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.