Fetujú lieky pre kone, ktoré ich paralyzujú. Slováci objavili ketamín, po ktorom sa vidia z pohľadu tretej osoby

ilustračný záber
ilustračný záber Zdroj: Shutterstock/shablovskyistock

Na svete je málo vecí, ktoré ľudí šokujú viac ako užívanie drog. Niektorí si nimi zničia život, iní iba experimentujú a nijako vážnejšie ich to nezasiahne. Dnes si povieme niečo o kontroverznej látke ketamín, ktorá sa používa najmä ako uspávadlo pre kone.

Kto by len nepoznal slávnu trávu, pervitín, heroín či kokaín? Ich základné účinky zväčša pozná už každý z nás. Trošku inak je to však s menej známymi drogami. 

Jednou z takýchto látok je aj ketamín. Zdá sa vám, že ste to slovo už počuli, no neviete si ho zaradiť? Ketamín, alebo skrátene aj ket, sa na Slovensku totižto spája s viacerými kriminálnymi kauzami.

Prečítajte si tiež:

Čo to vlastne je?

S otázkami o ketamíne a jeho základných účinkoch sme sa obrátili na Ľubomíra Okruhlicu, riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.

„Ide o látku, ktorá užívateľovi mení vnímanie a časté sú aj poruchy pamäti. Teda, že človek si nevie spomenúť, čo v tom stave opojenia robil,“ hovorí Okruhlica na úvod s tým, že ketamín sa v medicíne používa ako anestetikum - spôsobuje znecitlivenie organizmu.

Ako ďalej dodáva, na Slovensku ide o pomerne zriedkavú látku, lebo sa k nej dá dostať len ťažko. Rovnako zriedkavá je podľa neho aj závislosť a takýchto prípadov si pamätá len veľmi málo.

„Spôsobuje euforické a disociatívne účinky. To znamená, že užívateľ má taký pocit, akoby videl sám seba z výšky alebo ako keby mal cudzie časti tela a podobne. To sú také veľmi zvláštne zážitky prežívania svojej psychiky a svojho tela. Človek sa niekedy nevie pohybovať a je akoby paralyzovaný v tom stave, keď to užije,“ dodáva Okruhlica s tým, že droga na každého pôsobí trochu inak. 

Podľa odborníka ide o pomerne základný liek, ktorý je pre svoje psychotropné a omamné účinky zároveň aj na zozname kontrolovaných látok. „To znamená, že u nás by sa mal dávať len na opiátový recept, aby to bolo prísne evidované, teda pokiaľ je to používané v medicíne,“ uzatvára odborník.

Prečítajte si tiež:

Drogu som našiel na internete

Pri príležitosti tejto témy sme sa stretli s Františkom (29), ktorý má s ketamínom viac ako bohaté skúsenosti. S rôznymi drogami totižto pravidelne experimentuje. 

Ketamín sa k nemu dostal prvýkrát pred niekoľkými rokmi. „Stretol som sa s tým na párty a počul som o tom aj od kamarátov. Tak som si to vyhľadal na internete a zaujalo ma to. Vtedy to však nebolo také dostupné, ako je dnes. Bol problém to zohnať,“ spomína si na prvé stretnutie s drogou mladý Bratislavčan.

O droge si zistil všetko, čo sa len dalo. Podľa vlastných slov to robí vždy predtým, ako niečo nové vyskúša. „Veľa ľudí užije niečo, čo vôbec nepozná a potom im to pokazí život. Takto ja jednoducho nefungujem,“ dodáva.

Drogu užil počas života už viackrát a vždy ju „len“ šňupal. Ketamín sa dá totižto užívať aj vnútrožilovo, ale k niečomu takému sa vraj on osobne nikdy neznížil. Celkové účinky prirovnáva k opiátom.

Prečítajte si tiež:

K-hole

Ako ďalej hovorí, vyššie dávky spôsobujú kompletnú disociatívu a človek po nich zároveň upadá do tzv. k-hole. Ide o pomenovanie pre najsilnejší stav drogy alebo o definíciu vrchnej hranice stavu, do ktorého sa človek po užití ketamínu chce dostať.

„Ide o stav, kedy človek stráca vedomie o všetkom naokolo. Je to veľmi podobné stavu meditácii. Človek prestáva vnímať seba ako fyzickú bytosť, vidí len akési spojenie so všetkým a s ničím zároveň. Viem, že to znie chaoticky, ale skutočne to neviem slovami inak popísať alebo vysvetliť,“ dodáva František. 

Keď človek dosiahne hranicu k-hole, tak obvykle nevie normálne rozprávať ani sa pohybovať. Ide o podobný účinok, ako má aj droga dextrometorfán, o ktorej sme už tiež písali.

Prečítajte si tiež:

Rozbitá hlava či zničené obličky

S mladým Bratislavčanom sme sa rozprávali aj o tom, aké negatívne stránky si na užívaní ketamínu všimol. Podľa jeho slov nepozná nikoho, komu by droga vyslovene pokazila život a ani nikoho, kto by sa po nej „zbláznil“. 

Na vlastné oči však zažil situáciu, že si jeho kamarátka dala viac, ako mala, spadla a rozbila si hlavu. Viacerým z jeho okolia sa stalo niečo podobné a s rozbitou hlavou nakoniec museli ísť do nemocnice.

Pravidelné užívanie podľa Františka spôsobuje problémy s močením, močovým mechúrom, obličkami či pečeňou. Tieto poškodenia sa však podľa neho dajú abstinenciou zvrátiť.

„Ak to však na človeka pôsobí ako antidepresívum, tak takéto užívanie môže spôsobiť problém. Po vysadení ho už nič potom nebaví a nenapĺňa rovnako ako predtým a život akoby už nebol ono,“ uzatvára. 

Pozrite si archívnu reportáž o legálnej droge HHC-P.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.