Žihľava patrí medzi najlepšie prírodné lieky. Môže, ale aj uškodiť

Žihľava dvojdomá.
Zdroj: TV Markíza

Pozor by sme mali dať aj na to, odkiaľ si rastlinu odtrhneme.

Lieči a je skvelá v kuchyni. Reč nie je o lekárke či kuchárke ale o žihľave dvojdomej. Internet je plný informácií aká je žihľava zdraviu prospešná, málokde sa však dočítame, že tento prírodný liek môže aj uškodiť. Odborníci varujú, nepreháňajte to s ňou.

Pre mnohých burina, ktorú treba zlikvidovať pre iných „zelené zlato". V liečiteľstve je žihľava známa už od stredoveku a doteraz sa využíva na rôzne neduhy.

Je škaredá, pŕhli, zavadzia, je jej veľa a na druhej strane patrí medzi najlepšie liečivé rastliny. Žihľava má močopudné účinky, taktiež antianemické účinky, úspešne sa používa aj ako doplnok na liečbu porúch krvotvorby.

Ľudia si znej robia moderné smoothie, varia si polievky, odvary, známe sú napríklad vlasové prípravky, ktoré podporujú rast vlasov.

Žihľava má vysoký obsah vitamínu C a blahodarne pôsobí aj na pokožku. Niektoré skupiny však musia byť opatrné.

„Určite opatrnejšie pri konzumácii čajov alebo odvarov zo žihľavy by mali pristupovať ľudia s ochorením srdcovo-cievneho systému a taktiež ľudia s ochorením tráviaceho systému," varuje všeobecná lekárka Diana Ganajová.

Vyhýbať by sa tejto rastline mali aj ľudia, ktorí majú problémy s tráviacou sústavou. Zvyšuje totiž tvorbu kyselín v tráviacom trakte.

Žihľava teda môže byť aj nepríjemná a vtedy lekári neodporúčajú jej dlhodobé užívanie.

Nemali by sme ju zbierať, keď odkvitá. Jej listy sú najlepšie keď sú ešte mladé a nekvitnú. Pozor by sme mali dať aj na to, odkiaľ si rastlinu odtrhneme.


BRATISLAVA / TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.