Kiska reaguje na Nočných vlkov: Proti pochybným spolkom treba zasiahnuť

Andrej Kiska.
Zdroj: TASR

Milan Lučanský zas tvrdí, že polícia robí všetko preto, aby eliminovala akúkoľvek hrozbu.

Prezident SR Andrej Kiska vyzýva vládu, aby vytvorila podmienky na účinný zásah proti pochybným spolkom, ktoré sa rozťahujú v našej krajine. Vyhlásil to s odkazom na ruskú skupinu motorkárov Noční vlci, ktorí majú základňu v Dolnej Krupej pri Trnave.


O Nočných vlkoch podľa svojich slov závažné rozhovory s policajným prezidentom Milanom Lučanským aj s riaditeľmi informačných služieb. Na margo ruských motorkárov pripomenul, že po boku špeciálnych jednotiek ruskej armády sa zapojili do vojenských operácií na Kryme, za čo viacerí z nich dostali v Rusku štátne vyznamenania.

"Ich zakladateľ je na sankčnom zozname a nesmie vycestovať do EÚ. Nie sú to žiadni neškodní milovníci motoriek, ale nástroj režimu, ktorý sa podieľal na anexii časti Ukrajiny v rozpore s medzinárodným právom," zdôraznil prezident.

Podľa jeho slov je pôsobenie Nočných vlkov vzhľadom na tieto okolnosti závažným bezpečnostným rizikom pre našu krajinu. "Založenie ich tzv. európskeho sídla na Slovensku je výsmechom oficiálneho postoja SR k anexii Krymu a politiky Ruska," odkázal.

Tvrdenie Lučanského, že polícia nemôže konať, kým Noční vlci neporušujú zákon, označil Kiska za úbohú bezpečnostnú stratégiu.

Lučanský: Je za hranou nechať mladých skúšať si vojenské techniky

Polícia Slovenskej republiky robí všetko preto, aby eliminovala akúkoľvek hrozbu zo strany Slovenských brancov či ruskej skupiny motorkárov Noční vlci. Prezidenta SR Andreja Kisku o tom v utorok uistil policajný šéf Milan Lučanský.

"My sme ale represívna zložka. Monitorujeme ich, aby sa zistilo, či páchajú trestnú činnosť alebo priestupky. S pánom prezidentom Kiskom sme sa zhodli, že v súvislosti s brancami by mal väčšiu úlohu zohrať štát. Je za hranou, aby sme nechali mladých ľudí zhromažďovať sa a skúšať si vojenské taktiky a techniky," povedal.

Pri Nočných vlkoch zase Lučanskému chýba politické stanovisko. "Ak bude vôľa a povie sa, že je to propaganda nezlučiteľná so záujmami SR, tak sa im zakáže vstup," avizoval. Na skutočnosť, že Noční vlci sú považovaní za nástroj hybridnej vojny, Lučanský poznamenal, že na Slovensku sú samostatné oddelenia, ktoré sa takýmito prípadmi zaoberajú.

Pôsobením Slovenských brancov by sa mala zaoberať Generálna prokuratúra SR. Obrátil sa na ňu minister obrany Peter Gajdoš (SNS) s podnetom, aby preskúmala činnosť brancov a povedala, či nie je ohrozením bezpečnosti SR a v rozpore s platnými zákonmi.

Minister zdôraznil, že jedinou legálnou obrannou organizáciou Slovenska sú Ozbrojené sily SR. Gajdoš odmieta tolerovať, že niekto "s nejasným cieľom sa snaží militarizovať spoločnosť a hrať sa na vojakov". Od aktivity brancov sa dištancuje. Avizuje opatrenia na riešenie situácie.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Milan Lučanský

Dôležité udalosti