Obvinení či plagiátori. Môže prezidentka nevymenovať sporné osoby za ministrov? Názory odborníkov sú rôzne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Filip Kuffa, Robert Kaliňák či Tibor Gašpar. Medzi kandidátmi na vysoké funkcie sú aj mená, ktoré strávili čas vo väzbe, alebo čelia obžalobám na súdoch. Ich nomináciu na členov vlády môže teoreticky stopnúť prezidentka. Odborníkov sme sa pýtali, či má na to právo.

Odmietnutie kandidáta na post ministra sme už zažili. Krátko po vražde Jána Kuciaka odstúpil z postu ministra vnútra Robert Kaliňák. Náhradou mal byť jeho známy Jozef Ráž mladší. Prezident ho odmietol vymenovať.

Druhýkrát to diskrétne urobila prezidentka Čaputová, keď sa s Borisom Kollárom dohodla na tom, že mu nevymenuje Jozefa Hlinku za ministra práce. 

Prečítajte si tiež:

Právomoci hlavy štátu

Otázkou je, aké právomoci má prezidentka pri nevymenovaní konkrétnych členov vlády. Odborníci sa na tom zhodnúť nevedia.

„Je to sporná vec. Neexistuje na to jednoznačná odpoveď opečiatkovaná ústavným súdom. A práve z toho dôvodu sa nedá vylúčiť, že takýto spor sa môže objaviť na ústavnom súde,“ uviedol ústavný právnik Radoslav Procházka. 

V súčasnosti je otázkou hlavne to, kde sú mantinely pre hlavu štátu. Tie sa podľa odborníka viažu na konkrétnu osobu a na to, čo by znamenala pre konkrétne ministerstvo.

„Napríklad keby ste mali kandidáta na ministra školstva a ten by bol plagiátor, tak by bolo v rozpore so samotným poslaním ministerstva školstva, aby na jeho čele pôsobil plagiátor. Toto je dôvod, aby nevyhovela predsedovi vlády,“ uviedol odborník na ústavné právo Vincent Bujňák. 

Prečítajte si tiež:

Obvinení kandidáti

Jedným z príkladov môže byť aj kandidát, ktorý čelí obvineniu. „K obvineniu by som sa staval skôr zdržanlivo, povedzme kvôli tomu, že aj v minulosti sa stalo, že boli poslanci obvinení a potom to obvinenie bolo neskôr zrušené. Keď ste obvinení, tak to ešte neznamená, že máte preukázané, že máte spáchaný trestný čin,“ dodal Bujňák. 

Aktuálne trestne stíhanými potenciálnymi kandidátmi na vysoké funkcie sú napríklad Filip Kuffa či Tibor Gašpar.

Kým o Kuffovi sa hovorí ako o potenciálnom ministrovi životného prostredia, tak bývalý policajný prezident obžalovaný z vedenia policajnej mafie mal mať podľa Denníka N zálusk na šéfa SIS.

V konečnom dôsledku bude odobrenie kandidátov na samotnej prezidentke. Tá bude musieť zvážiť, či jej prípadné odmietnutie nominácie na člena vlády bude stáť za ústavný spor.

Kým by však trval, tak by bol prípadný kandidát na ministra blokovaný.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.