Taraba nebude ministrom kultúry. O rezort nemá záujem

Tomáš Taraba.
Tomáš Taraba. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Zvolený poslanec Národnej rady (NR) SR za SNS Tomáš Taraba nebude novým ministrom kultúry. Potvrdil, že nemá záujem o tento rezort.

Po tom, čo sa Taraba začal spomínať ako možný minister kultúry, protestovali voči jeho nominácii viacerí predstavitelia umeleckej obce. Informáciu o tom, že by mal byť ministrom kultúry, označil Taraba na sociálnej sieti za hoax.

Prečítajte si tiež:

Umelci už stihli spísať petíciu

Chce však urobiť všetko preto, aby sa kultúra „vrátila Slovákom". Peniaze treba podľa neho presmerovať na opravu hradov a zámkov, historických pamiatok, podporovať opätovné vydávanie slovenskej klasickej literatúry či umelecké zbory v obciach a umelecké školy.

Viacerí umelci podporili petíciu, v ktorej odmietajú, že by sa ministrom kultúry mal stať Taraba. Nemá podľa nich dostatok profesijných skúseností.

Jeho verejné pôsobenie vnímajú ako radikálno-nacionalistické. Vyzvali tiež predstaviteľov strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS, aby na čelo rezortu postavili osobnosť, „ktorá požíva prirodzenú vážnosť a rešpekt v oblasti kultúry na Slovensku a nevyvoláva kontroverzné reakcie v spoločnosti".

Smer-SD, Hlas-SD a SNS podpísali v stredu (11. 10.) memorandum o porozumení a dohodli sa na podpise koaličnej zmluvy. Smeru-SD má okrem premiérskeho postu patriť šesť ministerstiev, Hlasu-SD sedem. SNS má obsadiť tri rezorty, z toho jedno s účinnosťou od prvého januára 2024.

O menách nových ministrov sa zatiaľ len špekuluje. Pozrite si reportáž zo stredy (11. 10.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.