Slovenskí europoslanci žiadajú zdroje pre východ, ktorý postihlo zemetrasenie

Slovenskí europoslanci žiadajú zdroje pre východ, ktorý postihlo zemetrasenie
Následky zemetrasenia v obci Baškovce Zdroj: TASR

Jedenásť zo 14 slovenských europoslancov sa podpísalo pod list zaslaný predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej. Žiadajú v ňom Komisiu o finančnú pomoc pre východné Slovensko zasiahnuté zemetrasením. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.

V liste sa uvádza, že zemetrasenie spôsobilo značné materiálne škody, ktoré sa v tejto chvíli ešte len vyčísľujú. „Ľuďom na východe krajiny chceme pomôcť zmierniť ich materiálne škody a sme pripravení na akúkoľvek pomoc a koordináciu Európskej únie so slovenskými orgánmi,“ uviedol slovenský europoslanec Ivan Štefanec, ktorý výzvu inicioval.

Navrhujú napríklad aktiváciu Fondu solidarity, podobne ako tomu bolo pri požiaroch v Grécku, prípadne relokáciu iných európskych zdrojov. Ak by eurokomisia vyšla v ústrety požiadavke, akúkoľvek schválenú pomoc bude musieť odobriť aj Európsky parlament.

Prečítajte si tiež:

Východné Slovensko zasiahlo v pondelok (9. 10.) zemetrasenie, ktoré malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Úmrtia ani zranenia nie sú hlásené. Vo viacerých obciach však evidujú materiálne škody.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 11. 10. 2023 o následkoch zemetrasenia:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.