FOTO: Slovákom sa do domov tlačia obrovské chlpaté pavúky. Sú veľké ako ľudská dlaň

Strehúň škvrnitý
Strehúň škvrnitý Zdroj: čitateľka Marcela

Slovákom sa tlačia do domov obrovské chlpaté pavúky. Dorastajú až do veľkosti ľudskej dlane. Podľa odborníka sú plaché, ale po uhryznutí môžu spôsobiť niekoľko zdravotných komplikácií. Vyskytujú sa hlavne na juhozápadnom Slovensku.

Strehúň škvrnitý sa v týchto týždňoch hojne objavuje v domoch a záhradách. Toto je totiž jeho čas, kedy sa pári.  

„Máme ich bežne, sú v záhradách, sťahujú sa do domov. Manžel pracuje v Želiezovciach v nábytkárskom závode, majú ich tam tiež, pod nábytkom sa schovávajú,“ uviedla Elena zo Želiezoviec (okres Levice).

„Bolo to prvýkrát, čo sme ho videli. Učil sa plávať u nás v bazéne, ale nešlo mu to, tak som ho zachránila. Potom sme ho chceli nabrať naspäť do vedierka a dať niekam na bezpečné miesto, ale strehúň predviedol asi polmetrový skok,“ opísala Marcela z Lužianok (okres Nitra).

So strehúňom sa tento rok stretla aj Ester z Rajky na slovensko-maďarskom pohraničí.

„Dvakrát som ho videla v záhrade a raz sa chcel nasťahovať aj k nám,“ povedala s úsmevom.

​Veľký ako ľudská dlaň 

Podľa výpovedí bol veľký ako ľudská dlaň. Niet divu, keďže ide o najväčšieho pavúka v Európe, ktorý dorastá až do veľkosti ôsmich centimetrov.

„V súčasnosti centrum jeho rozšírenia je juhozápadné Slovensko. V nitrianskom a levickom okrese evidujeme mnohé nálezy a vyskytuje sa tu bežne. Najsevernejšie nálezy sú zo Zvolena, na východnom Slovensku sú len ojedinelé nálezy,“ vysvetlil zoológ a krajinný ekológ Peter Gajdoš.

Síce na prvý pohľad nevyzerá úplne prívetivo, ale skôr utečie, ako by mal zaútočiť. Podľa odborníka však dokáže prehryznúť ľudskú pokožku.

„Uhryznutie je bolestivé, asi ako bodnutie včelou. Reakcia na človeka môže byť rozdielna a závisí od vnímavosti, zdravotného stavu, veku, a i.,“ vysvetlil Gajdoš.

Zároveň doplnil, že môže vyvolať hneď niekoľko zdravotných komplikácií, ako je bolesť počas vpichu, ale aj horúčku, tŕpnutie končatín či pocit úzkosti.

„Nie je v zozname chránených druhov, ale je v Červenom zozname pavúkov Slovenska, vedený ako potencionálne ohrozený v IUCN kategórii LC, a preto by sa nemal zabíjať. V Maďarsku je vedený ako chránený druh,“ uzavrel Gajdoš.

V Austrálii objavili pravdepodobne najväčšiu ropuchu obrovskú na svete. Pozrite si video:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.