Pre účasť Slovenských brancov na akcii v Lovinobani stopol kraj dotácie pre obec

Ján Lunter.
Zdroj: TASR

Starosta sa bráni a vysvetľuje, čo tam členovia organizácie robili.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter využije svoju kompetenciu a nepodpíše dotáciu BBSK pre obec Lovinobaňa (okres Lučenec) na športový deň obce.

"Reaguje tak na výzvu poslancov zastupiteľstva BBSK za okres Lučenec, ktorí dotáciu schválili v rámci balíka financií určených na podporu miestnych podujatí," informoval hovorca Úradu BBSK Matej Bučko. 

Piatim poslancom sa nepáčila účasť príslušníkov organizácie Slovenskí branci na športovom dni obce a listom sa obrátili na predsedu kraja. Vo svojej reakcii uviedli, že odsudzujú všetky formy nelegálneho militantizmu a šírenia dezinformácií. 

"Pri rozhodovaní o poskytnutí dotácie z vlastných príjmov župy sme neočakávali, že niektorí z účastníkov zneužijú podujatie na šírenie nebezpečnej propagandy," napísali v spomínanom liste. Podľa Bučka si aj na základe toho Lunter vyhradzuje možnosť nepodpísať zmluvu o dotácii medzi BBSK a obcou Lovinobaňa.  

Situácia ako nedorozumenie

Starosta Lovinobane Marian Lenhard označil celú situáciu za nedorozumenie. Športový deň podľa jeho slov organizujú v obci už tradične, zväčša s opakujúcim sa bohatým programom, v ktorom je zahrnutá aj streľba zo vzduchovky. 

"S prípravou a organizáciou tohto podujatia sa začalo mesiace vopred a aj športový deň sa uskutočnil skôr, ako vypukla panika spustená politikmi a médiami voči Slovenským brancom. Vzhľadom na to, že o streľbu zo vzduchovky bol aj minulosti záujem a k dispozícii sme nemali dostatok vzduchoviek, a terčov, boli oslovení aj Slovenskí branci, ktorí túto súťaž zo vzduchoviek zabezpečili," podotkol. 

Zdôraznil, že túto činnosť vykonali bezplatne a v rámci ich pôsobenia počas športového dňa nezaznelo ani jedno slovo proti niekomu a za niečo. 

"Ja ako starosta som po skúsenostiach z minulosti nezávislý, mám názor, že politika do obecných problémov vôbec nepatrí. A tak aj v tomto duchu bolo pôsobenie Slovenských brancov apolitické," dodal Lenhard, s tým, že ich prítomnosť a činnosť vie dosvedčiť nespočetné množstvo ľudí.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovenskí branci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.