Vedci v zahraničí vystavili Slovensku účet: Takmer polovica sa už nechce vrátiť späť

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Ukázal to prieskum projektu To dá rozum.

Slováci v zahraničí vystavili Slovensku nelichotivý účet. Takmer polovica z opýtaných vedcov a vysokoškolských učiteľov ani len neuvažuje o návrate domov. Ukázal to prieskum projektu To dá rozum. Zlákať mozgy späť sa nedarí ani ministerstvu školstva, hoci ponúka na jedno miesto 50-tisíc eur.

Slováci odchádzajú do sveta za štúdiom. Pri odchode 19 percent z nich predpokladá, že sa nevráti. Po pár rokoch sa však pohľad na Slovensko zmení.

Syn: „Sa to zdvojnásobuje. Až 44 percent neuvažuje o návrate," povedala riaditeľka projektu To dá rozum Renáta Hall.

Majú možnosti a rozbehnú kariéru. Vyše 80 percent výskumníkov hovorí, že vedu môžu robiť vo svete na vyššej úrovni. Problémom sú nízke platy na Slovensku, či nedostatok peňazí na vedu.

Dôvodom je dôležitosť kvalitných výskumných tímov, netransparentnosť rozdeľovanie prostriedkov na vedeckú prácu, tá bola zvlásť vnímaná citlivo u mladšej skupiny.

To potvrdil aj astronóm Peter Vereš. Pracuje v meste Cambrigde v americkom štáte Massachusets. Pôsobí v špičkovom centre, ktoré ako prvé na svete vidí nové objekty v slnečnej sústave - asteroidy či kométy. Dnes ho na Slovensko nič neláka.

„Tie grantové schémy, ktoré sú, poskytujú málo príležitostí, peniaze nechodia načas alebo vôbec," povedal Peter Vereš.

Presné číslo, koľko Slovákov pôsobí vo výskume či na zahraničných univerzitách, neexistuje. Na otázky v prieskume odpovedalo 197 ľudí. Prvýkrát vraj máme v rukách indície, prečo sa mozgy domov nevracajú.

Kapacity sa snaží prilákať aj ministerstvo školstva. Dva roky ponúka napríklad 50-tisíc, ak začnú pracovať na miestach, ktoré ponúkajú vysoké školy či úrady.

Nevnímajú ju ako veľmi efektívnu, ukazuje sa, to čo oni vnímali ako najväčší problém, že nerieši dlhodobé systematické financovanie, ktoré sa neodvíja od zmeny vlád.

Aj preto sa zrejme vrátilo zatiaľ len dvadsať ľudí. Ministerstvo školstva tvrdí, že experti zo zahraničia sa čoraz viac pýtajú na možnosti návratu. Počet miest však limituje potreba organizácií. Rezort ale odkazuje, že sa snaží podmienky pre vedcov nastaviť lepšie.

Téme sa venovala Andrea Šprochová.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti