Koniec nefunkčným výpustom a nánosom bahna. Tajch v Novej Bani začali rekonštruovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dvesto rokov starý vodný tajch v Novej Bani vyhľadávajú návštevníci zblízka i zďaleka. V posledných rokoch je však pre nefunkčné výpusty a nánosy bahna v havarijnom stave. V pondelok sa na vodnej nádrži začala dlhoočakávaná rekonštrukcia.

Voda z tajchu kedysi poháňala banské zariadenia. Dnes láka možnosťou oddychu. Pri výdatných dažďoch by však mohla spôsobiť záplavu.

„Otázka výpustov na vodnej nádrži Tajch sa riešila takmer pred 30 rokmi a momentálne tento stav považujeme za havarijný,“ povedala Lenka Šubová, projektová manažérka mesta Nová Baňa.

Tiahla ovládajú výpusty na dne. Končia v hĺbke osem metrov pod hladinou. Roky sa nimi nemanipulovalo a aj pre nánosy bahna sú už dnes nefunkčné.

Prečítajte si tiež:

Vlastníkom tajchu je mesto. Pri oprave za 800-tisíc eur požiadali o pomoc vodohospodárov.

„Ako prvé je nevyhnutné zníženie hladiny vody tajchu, čo sa robí inštaláciou gravitačnej nánosky,“ povedal Marián Bocák hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Takto by sa mala znížiť hladina o tri metre.

Nasledovať bude odčerpanie zvyšnej vody. Následne sa odoberú sedimenty z dna a pristúpia k samotnej rekonštrukcii nádrže.

Rybári však prídu na istý čas o najväčší revír v okolí. Pred vypustením ich ešte čaká výlov a premiestnenie rýb. Opravy však vnímajú tiež kladne.

Celú rekonštrukciu a opätovné napustenie tajchu plánujú dokončiť za dva roky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.