Ľudia s konšpiračným pozadím nikdy neboli tak blízko k moci. Kto je Martina Šimkovičová, kandidátka na ministerku kultúry?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Trojkoalícia v zložení Smer, Hlas a SNS postupne odhaľuje svoje kontúry. Andrej Danko potvrdil, že na post ministra životného prostredia nominuje Rudolfa Huliaka a za šéfku rezortu kultúry chce moderátorku Martinu Šimkovičovú.

Slovenská národná strana (SNS) predstavila svojich nominantov do vlády. Za ministra životného prostredia chcú Rudolfa Huliaka a za ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú. 

Obaja sú známe tváre alternatívnych médií, šíria hoaxy a netaja sa protizápadným postojom. Politici šíriaci konšpirácie ešte nikdy nemali tak veľkú moc, ako im to teraz umožňuje budúci premiér Robert Fico.

Prečítajte si tiež:

Pre nenávistné statusy odišla z Markízy

Martina Šimkovičová začínala v televízii Markíza. Moderátorkou bola takmer 18 rokov a bola jednou zo stálych a známych tvárí večerného spravodajstva. 

Zlom nastal v roku 2015, keď vrcholila migračná kríza. Šimkovičová zdieľala na sociálnej sieti nenávistné príspevky smerom k utečencom. 

„Už idú. Pripravte im nejaké ubytovanie, plnú penziu, vreckové a vyfešákujte dcérenky, nech sa u nás nenudia. Ešte taká poznámka... kde majú ženy a deti?“ Aj tieto slová obsahovali články, ktoré moderátorka zdieľala.

Šírila aj obrázky či videá, ktoré boli zmanipulované alebo staré. Televízia sa so Šimkovičovou nakoniec rozlúčila. 

Bez práce dlho nebola. Vstúpila do politiky a svoje miesto si našla aj v internetovej relácii Slovan, kde moderuje rozhovory s rôznymi postavami alternatívneho sveta. 

Prečítajte si tiež:

Rozhovory s Harabinom, Tarabom či Gašparom

Na migračnej vlne sa vyšvihli mnohí politici vrátane Borisa Kollára. Ten v roku 2016 kandidoval so svojím hnutím Sme rodina a vysoko na kandidátke bola aj Šimkovičová. Práve migrácia bola ich hlavná téma. 

Šimkovičová sa do parlamentu dostala, no v klube Sme rodina dlho nevydržala. Už po dvoch mesiacoch z neho vystúpila. Do konca volebného obdobia pôsobila ako nezaradená. 

V parlamente veľmi aktívna nebola. Preslávila sa skôr chybou, keď hlasovala za kolegu.

Poslanci ju vyzývali, aby sa mandátu vzdala, neurobila tak. Konkrétnu agendu nemala, často hlasovala spolu s koalíciou, vtedy v zložení Smer, SNS a Most-Híd.

V roku 2020 sa opäť snažila dostať do parlamentu za stranu Hlas ľudu. Neúspešne. Toto hnutie sa neskôr premenovalo na Republiku, ktorá mala v parlamente zastúpenie potom, čo z ĽSNS odišla skupina okolo Milana Uhríka. 

Hoci Šimkovičová nebola posledné roky v aktívnej politike, aktívna bola na sociálnych sieťach. 

Je moderátorkou Televízia Slovan, ktorej sa na internete darí. Na Facebooku má viac ako 70-tisíc sledovateľov, na YouTube majú niektoré ich relácie vysoký počet vzhliadnutí.

Šimkovičovej hosťami sú často napríklad Štefan Harabin, Tomáš Taraba či Rudolf Huliak. 

Diskutovala aj s Tiborom Gašparom, Milanom Uhríkom či Andrejom Dankom. Práve na jeho kandidátke sa objavila vo voľbách 2023. Získala 27 615 preferenčných hlasov a dostala sa do parlamentu. Teraz je nominantkou na ministerku kultúry.

Prečítajte si tiež:

Proti očkovaniu, LGBTI+, Istanbulskému dohovoru, no nie proti Mečiarovým amnestiám

Ministerstvo kultúry má v pôsobnosti okrem iného aj médiá a mediálne zákony. Jej postoj k štandardným, teda mainstreamovým médiám je dlhodobo známy.

V poslednej dobe sa venuje tzv. gender ideológii. Mnoho jej príspevkov útočí na LGBTI+ ľudí. Transsexualita je podľa nej nechutný a zvrhlý biznis a likvidácia detí. Práve túto gender ideológiu podľa nej šíria podplatené médiá.

Počas pandémie zas dávala v televízii priestor ľuďom, ktorí popierali očkovanie a boli aj proti rúškam či testovaniu. 

Do parlamentu chcela ešte v roku 2020 kandidovať s anti-LGBTI agendou, ale tiež chcela bojovať proti Istanbulskému dohovoru. Ide o dokument, ktorý krajiny zaväzuje k boju proti násiliu na ženách. Tiež bol terčom klamlivých konšpirácií. 

Počas volebného obdobia, keď bola poslankyňou, sa zviditeľnila aj tým, že sa zdržala pri hlasovaní o zrušení Mečiarových amnestií. V statuse neskôr vysvetlila, že Mečiarove amnestie sú podľa nej absolútne svinstvo. 

Zrušiť ich by podľa nej bolo morálne, ale nezákonné. Stotožnila sa s názorom, že raz udelené amnestie nie je možné rušiť. 

Ústavný súd však v roku 2017 potvrdil, že ich zrušenie bolo v súlade s ústavou.

Prečítajte si tiež:

Pellegrini nominácie nevetuje

Líder Hlasu Peter Pellegrini použil pri nominantoch SNS slovo „exoti“. Nemá však právo veta ani iný mechanizmus, ktorým by sporné nominácie zastavil. Každá koaličná strana si teda môže nominovať, koho chce.

Ani kancelária prezidenta nereagovala, či bude mať s niektorými menami problém. Zuzana Čaputová naznačila, že môže nevymenovať napríklad obvineného nominanta na post ministra vnútra. 

Či jej nebudú prekážať ľudia, ktorí šíria nepravdy a konšpirácie aj v oblasti, v ktorej by mali ako ministri pôsobiť, nie je zatiaľ jasné.

Andrej Danko k nomináciám povedal, že za ministrov v prvom rade vyberá tých, ktorí sa dostali do Národnej rady SR.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.