Hlas nomináciami neprekvapil. Pozrite si profily potenciálnych ministrov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hlas-SD predstavil mená kandidátov na ministrov, ktoré prinesie na stôl prezidentke Zuzane Čaputovej. Všetky mená sa zhodujú s tými, ktoré sa minulý týždeň objavili v médiách.

Peter Pellegrini si u Roberta Fica vydupal celkovo sedem ministerstiev. Jeho nominanti povedú rezorty vnútra, zdravotníctva, školstva, práce, hospodárstva, informatizácia a regionálneho rozvoja a Hlas obsadí aj post vicepremiéra pre plán obnovy. Samotný Pellegrini sa stane predsedom parlamentu.

Pellegriniho nasleduje už desať rokov

Nominantom na ministra vnútra je Matúš Šutaj Eštok. Ako sám uviedol, po boku Petra Pellegriniho kráča už takmer desať rokov. Rodák z Michaloviec bol členom mládežníckej organizácie Smeru a keď sa Pellegrini stal v roku 2014 ministrom školstva, Šutaj Eštok sa na ministerstve stal riaditeľom odboru vnútornej správy.

Po voľbách v roku 2016 bol Pellegrini podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu. Na tento úrad sa presunul aj možný budúci minister vnútra. Keď šéf Hlasu v roku 2018 zasadol na premiérsku stoličku, Šutaj Eštok sa stal vedúcim Úradu vlády SR.

V lete 2020 bol medzi odídencami zo Smeru. Stal sa členom predsedníctva Hlasu a zastáva funkciu generálneho manažéra strany.

Prečítajte si tiež:

Na zdravotníctve Dolinková, na školstve Drucker

Novou ministerkou zdravotníctva by sa podľa očakávania mala stať Zuzana Dolinková. Vyštudovaná právnička bola dlhoročnou prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov.

Do politiky vstúpila pred voľbami v roku 2020, keď kandidovala z 11. miesta za stranu Tomáša Druckera Dobrá Voľba. Tá sa do parlamentu nedostala, a tak Dolinková presedlala k Petrovi Pellegrinimu. Od leta 2021 je členkou aj podpredsedníčkou Hlasu.

Na stoličku ministra školstva zasadne už spomínaný Tomáš Drucker. Bývalý generálny riaditeľ Slovenskej pošty už má s riadením ministerstiev skúsenosti.

V tretej vláde Roberta Fica pôsobil ako minister zdravotníctva. Po demisii Roberta Kaliňáka po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa stal šéfom rezortu vnútra. Na tejto pozícii však nevydržal dlho, po niekoľkých týždňoch podal demisiu.

Pred parlamentnými voľbami v roku 2020 založil stranu Dobrá voľba, ktorá dosiahla výsledok 3,06 %. V apríli tohto roka došlo k spojeniu Dobrej voľby s Hlasom a v tohtoročných voľbách Drucker kandidoval na deviatom mieste.

Prečítajte si tiež:

Ficov poradca aj Kaliňákova pravá ruka

Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny by mal šéfovať podpredseda strany Erik Tomáš. Kariéru rozbiehal v médiách, bol dlhoročným redaktorom v TV Markíza. Neskôr sa stal mediálnym poradcom Smeru a Roberta Fica.

Hoci členom Smeru je až od roku 2018, do parlamentu sa prekrúžkoval na kandidátke strany už dva roky predtým. Aj on v roku 2020 Smer opustil a pridal sa k Hlasu Petra Pellegriniho.

Denisa Saková by sa mala ujať vedenia ministerstva hospodárstva. Dlhoročná pravá ruka Roberta Kaliňáka má za sebou bohatú kariéru na ministerstve vnútra.

Počas vyše desiatich rokov tam najprv pôsobila ako generálna riaditeľka sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti, neskôr bola vedúcou služobného úradu. V tretej Ficovej vláde bola spočiatku generálnou tajomníčkou rezortu a v apríli 2018 ju Andrej Kiska vymenoval za ministerku.

V minulom volebnom období sa do NR SR dostala na kandidátke Smeru, z ktorého však krátko po voľbách odišla do Hlasu, v ktorom je podpredsedníčkou.

Prečítajte si tiež:

Raši sa vracia k investíciám a informatizácii

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by malo padnúť do rúk Richardovi Rašimu. Ďalší bývalý člen Smeru má za sebou dlhé roky v oblasti zdravotníctva. Je chirurgom, bývalým riaditeľom Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave a v rokoch 2008 až 2010 bol ministrom zdravotníctva.

Stopu zanechal aj v komunálnej politike. Dvakrát bol zvolený za primátora Košíc, druhé volebné obdobie však nedokončil. V roku 2017 tesne prehral súboj o post predsedu Košického samosprávneho kraja.

S oblasťou investícií a informatizácie má Raši už skúsenosti. Keď sa v roku 2018 stal Peter Pellegrini premiérom, bol to práve Raši, ktorý ho nahradil na poste podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

Posledným členom vlády, ktorého nominuje Hlas, by mal byť Peter Kmec. Ten by sa mal stať podpredsedom vlády pre plán obnovy.

Kmec je bývalý diplomat, medzi rokmi 2012 a 2018 bol veľvyslancom Slovenska v Spojených štátoch amerických. Potom pôsobil ako zahranično-politický poradca Petra Pellegriniho. Do parlamentu sa v roku 2020, podobne ako mnohí ďalší ministri, dostal na kandidátke Smeru.

Prečítajte si tiež:

Aké majú priority?

Na utorkovej (17.10.) tlačovej konferencii mali nominanti na ministerské posty predstaviť priority pre ich rezorty.

Šutaj Eštok chce primárne riešiť nelegálnu migráciu, podstav v Policajnom zbore a ukončenie vojny v polícii. Zdôraznil, že naďalej bude platiť, „padni komu padni“. Dolinková chce v rezorte riešiť krízu s nedostatkom pediatrov i personálnu situáciu, nastaviť pokračovanie optimalizácie siete nemocníc či zanalyzovať stav projektov z plánu obnovy.

V rezorte školstva by sa chcel Drucker zamerať na reformu vzdelávania, kvalitu, inklúziu, zabezpečenie pedagógov i efektívne riadenie. Tomáš chce obnoviť funkčnosť tripartity a sociálneho dialógu so všetkými partnermi.

Saková sa chce zamerať na stabilnú energetickú politiku, podporu vedy, inovácií a výskumu či stabilizáciu legislatívneho prostredia.

Raši chce, aby sa samospráva stala partnerom, avizoval aj „eurofondovú revolúciu“. Pokračovať chce tiež v debyrokratizácii a príprave na digitálnu transformáciu. Kmec chce nasadiť krízový manažment na čerpanie plánu obnovy a dostať Slovensko z tzv. pasce stredného príjmu.

SNS nominovala na post ministra životného prostredia Rudolfa Huliaka a ministerkou kultúry by sa mala stať Martina Šimkovičová. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.