Stovky učiteľov skončili na úrade práce: So špekulantskými praktikami si inšpekcia nevie poradiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ministerstvo školstva na to pred štyrmi rokmi reagovalo stopkou a menilo Zákonník práce.

Stovky učiteľov končili znova na úradoch práce. A to aj napriek tomu, že školy v lete prepúšťať nemôžu. O špekulantských praktikách vedia aj inšpektori práce, nie všetky prípady sa ale podarí odhaliť.

Museli pristúpiť na hru svojich nadriadených. Na začiatku letných prázdnin mali v rukách výpoveď a do školy sa mohli vrátiť až v septembri. To bola bežná prax na mnohých školách. Až kým učitelia nezačali o probléme otvorene hovoriť.

Ministerstvo školstva na to pred štyrmi rokmi reagovalo stopkou a menilo Zákonník práce. Od roku 2015 tak už nie je možné zamestnať učiteľa len na desať mesiacov.

Ak by sme sa bavili o prirodzenej fluktuácii z jedného zamestnania do druhého, o nič nejde. Z údajov Ústredia práce je vidieť, že vždy v júni a v júli pribudli do evidencie stovky učiteľov. A približne rovnaký počet z evidencie vždy v septembri odišiel.

Školy takto šetrili na výplatách zamestnancov. Podľa Ústredia práce ale čísla nehovoria jednoznačne, že ide len o pedagogických zamestnancov, ktorí mali zmluvy na 10 mesiacov.

Odhaliť všetky prípady nevedia ani inšpektori práce. Zákon sa totiž napríklad už nevzťahuje na pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu z dôvodu zastupovania zamestnanca, napríklad učiteľky na materskej. Alebo ani na predĺženú pracovnú zmluvu. Ministerstvo školstva ale veľa nezmôže.

V tomto roku dostali inšpektoráty práce od pedagogických učiteľov už 26 podnetov. Aj vďaka tomu sa vraj situácia v porovnaní s minulými rokmi upokojuje. Stále však niektorí ostávajú bez zmlúv.

Viac v reportáži Andrei Mačoškovej


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Učitelia

Dôležité udalosti