Ministerstvo zverejnilo svoju predstavu, koľko budeme cestovať k najbližšiemu lekárovi

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

To, že špecialistov je málo alebo sa k nim pacient nevie ani dostať, nie je žiadna novinka.

Pol hodina k zubárovi, necelá hodina ku gynekológovi. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo svoju predstavu, ako dlho to budeme mať do najbližšej ambulancie. Rezort tvrdí, že špecialisti budú dostupnejší. Nič ale ešte nie je isté.

Najďalej to budeme mať k sexuológovi. Naopak najbližšie by mali byť všeobecní lekári, gynekológovia či zubári. Ministerstvo zdravotníctva už má predstavu, ako blízko či ďaleko by sme to mali mať do ambulancií či nemocníc.

Napríklad: Cesta k všeobecnému lekárovi by aj z najodľahlejšej dediny nemala trvať dlhšie ako 35 minút autom. Ku kardiológovi či spomínanému sexuológovi pocestujeme maximálne rovné dve.

Toto je však iba predstava, ktorú ministerstvo zdravotníctva pripojilo k novele zákona o poisťovniach. A teda zatiaľ nie je nijako záväzná.

To, že špecialistov je málo alebo sa k nim pacient nevie ani dostať, nie je žiadna novinka. A to napriek tomu, že poisťovne pravidelne opakujú, že lekárov majú dosť. Napríklad ako v Dobšinej, kde pred dvomi rokmi odišiel jeden všeobecný lekár aj pediater.

Problém je, že táto sieť je nastavená podľa krajov a nerieši malé obce. Napríklad v Košiciach môže byť napríklad 10 ortopédov, no v obci o 100 kilometrov ďalej ani jeden. Štatisticky je teda lekárov dosť. Pacienti ale musia ďaleko dochádzať. Pôvodne to chcelo ministerstvo zmeniť a ambulancie rozložiť podľa potrieb okresov, teda rovnomernejšie. Napokon zvolili časovú dostupnosť.

Nech to bude akokoľvek, rezort môže naraziť na realitu. Že lekárov je málo a do odľahlejších oblastí sa im nechce. A kým sa toto nezmení, akýkoľvek, aj dobre znejúci plán zostane len na papieri.BRATISLAVA / TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ambulancia

Dôležité udalosti