Čaká nás tuhá zima? Predpoklady sa nemusia naplniť, do hry vstupuje nový fenomén

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Meteorológovia v posledných týždňoch predpovedali mimoriadne tuhú zimu. S istotou sa však nedá očakávať. V hre sú totiž ďalší významní hráči, ktorí majú silný vplyv na globálne počasie, informuje portál tn.cz s odvolaním sa na web Severe Weather Europe.

Silnú zimu mal spôsobiť jav El Niño. Karty by však mohol zamiešať fenomén nazývaný indicko-oceánsky dipól (IOD). Prezýva sa indický Niño.

Ide o anomáliu v indickom oceáne, ktorú tvoria dva póly. V podstate ide o nerovnováhu medzi teplotami vo východnej a západnej časti oceánu.

Prečítajte si tiež:

Zima môže byť aj teplá

Indicko-oceánsky dipól má pozitívnu a negatívnu fázu. Svet sa pritom aktuálne nachádza vo veľmi silnej pozitívnej fáze. „Tá tohtoročná je v skutočnosti najsilnejšou pozitívnou fázou od roku 2019 a druhou najsilnejšou za posledných 25 rokov,“ uvádza Severe Weather Europe.

Táto pozitívna fáza zrejme dosiahne vrchol na konci jesene. Na juhu a juhozápade USA síce prispieva k nižším teplotám, na severe a východe Spojených štátov, v Kanade a v Európe však spôsobuje teplejšiu a vlhkejšiu zimu.

Čo to teda znamená pre počasie v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch? Zatiaľ čo El Niño môže priniesť kruté mrazy, pozitívna fáza IOD napomáha miernemu a vlhkému priebehu zimy.

Vplyv ktorého javu nakoniec v Európe preváži, tak zatiaľ nie je možné s istotou povedať. Zima ale nakoniec môže byť úplne iná, než doterajšie modely naznačovali. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.