Mŕtvica neobchádza ani mladšie ročníky. Prichádza náhle a bez varovania, no vieme ju zvrátiť, tvrdí lekárka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cievna mozgová príhoda postihuje staršie ročníky, no neobchádza ani mladšie generácie. Neurologička Martina Chovancová vysvetlila, ako spozorovať príznaky a akým spôsobom sa dá zvrátiť.

Mŕtvicu môžu spôsobiť dve situácie. Prvou je upchatie cievy zrazeninou, pričom sa časť mozgu prestane prekrvovať.

Ak niekto spozoruje na sebe dostatočne včas príznaky a privolá si záchrannú zdravotnú službu, lekári vedia mŕtvicu úplne zvrátiť. „Existuje infúzia, ktorá dokáže zrazeninu v mozgu rozpustiť alebo sa môže aj úplne vybrať,“ vysvetľuje Chovancová.

Druhou situáciou je prasknutie cievky, vtedy dochádza ku krvácaniu do mozgu. V tomto prípade je veľmi dôležitá prevencia, pretože jednou z najčastejších príčin prasknutia je dlhotrvajúci vysoký krvný tlak.

Prečítajte si tiež:

Pribúdajú mladší pacienti

Vo všeobecnosti platí, že sú mŕtvicou ohrození najmä muži vo veku nad 65 rokov. „Posledné roky pozorujeme rastúci trend, že čoraz viac postihuje aj mladšie ročníky, raritne aj 18-ročných ľudí,“ dodáva neurologička.

Medzi príznaky patrí napríklad poklesnutý kútik či celá polovica tváre, stŕpnutá a slabá ruka alebo nezmyselná a nezrozumiteľná reč. Nemusia sa prejaviť všetky naraz. Lekárka apeluje, aby si ľudia v takomto prípade ihneď privolali záchranku. „Každú minútu pri nedokrvení mozgu zomrú 2 milióny mozgových buniek,“ dopĺňa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.