Pre niektoré ženy je najväčšou výzvou v materstve izolácia. Často strácajú časť svojej identity

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Narodenie dieťaťa je najväčšou zmenou v živote ženy. Materstvo okrem krásnych momentov však prináša aj úskalia, o ktorých sa v spoločnosti často nehovorí. Psychologička Ivona Hodásová a Adela Zábražná tvoria spoločný podcast, v ktorom sa rozprávajú aj o týchto tabuizovaných témach.

Je pochopiteľné, že ak sa žena stane matkou, musí mnohé veci zmeniť. Nemá dostatok času na to, aby sa venovala svojim koníčkom, sebe samej či sociálnemu životu. V niektorých chvíľach to však môže byť frustrujúce.

„Samota a osamelosť sú dve veci. Nikdy ako matky nie sme samy, ale osamelo sa môžeme cítiť. Je to tabu, ale všetci sa tak niekedy cítime,“ hovorí Hodásová.

Matka často stráca aj kontakty so svojimi kamarátkami a má celkovo iný režim. „Vstupuje do toho aj tlak na ženy, ktoré musia podať vždy skvelý výkon a všetko okolo dieťaťa musí byť dokonalé,“ dodáva Zábražná.

Prečítajte si tiež:

Riziká prvorodičiek

Psychologička tvrdí, že viac náchylnou skupinou sú prvorodičky. Prechádzajú veľkými zmenami a práve na tie sa viaže osamelosť. „Často stratíme časť svojej identity, nevenujeme sa koníčkom. Potrebujeme si vytvoriť niečo nové a pochopiť svoje nové ja,“ odporúča.

V rámci svojej komunity a podcastu robili prieskum, do ktorého sa zapojilo viac ako tisíc žien. Až 42 percent uviedlo, že najväčšou výzvou materstva je pre ne práve sociálna izolácia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.