Mýty o káve a jej dennej dávke: Telo si zvykne na akékoľvek množstvo

Ilustračná snímka.
Zdroj: Rawpixel.com/shutterstock.com

Kofeín dehydratuje, ale telu s ním doprajte aj vodu.

Káva. Nápoj, bez ktorého si mnohí ľudia nevedia predstaviť začiatok dňa. No hovorí sa o nej, že zvyšuje krvný tlak. Nie to pravda, ho sa tento mýtus traduje roky. Ľudia s vyšším tlakom alebo po infarkte si môžu kávu pokojne vychutnať. Na vyššie dávky kofeínu by si však mali dať pozor pacienti s tachykardiou, tzv. rýchlym búšením srdca.

Barista: Niektorí hostia sa boja vypýtať si aj mlieko do kávy, môže za to kávový snobizmus

Podľa vysvetlenia odborníka na výživu Pavla Suchánka, si ľudia na určité dávky kávy zvyknú. Ak teda pijete denne štyri šálky, neuškodí vám ani piata. Ale pozor, ak ste zvyknutí na jednu, štyri vám nemusia urobiť dobre. Upozorňuje však, že aj tu platí pravidlo rozumnej miery. Dôležitejšie ako množstvo sa v súčasnosti javí kvalita spracovania.

Kofeín dehydratuje

Ak vyčítate rodičom, že pijú len kávu a nie vodu alebo čaj, robíte dobre. Po káve by mali vypiť jeden až dvojnásobné množstvo vody na objem vypitej kávy. Dôvodom je, že káva dehydratuje organizmus. 

Starší ľudia nemajú pocit smädu a je pre to dôležité, aby ste upozornili rodičov na dostatočný prísun tekutín. Možno sa čudujete, že ak dosť nepijú, tak nemajú problém s obličkami. Vysvetlenie je jednoduché - kofeín má močopudné účinky a telo si zvykne a aj z kávy dokáže získavať tekutiny.

Ženy sú na pokles vody citlivejšie ako muži

Vedci z univerzity v Connecticute počas výskumu sledovali počas fyzickej záťaže 26 mužov a 25 žien. Cvičili trikrát po 40 minútach na rotopéde a bežiacom páse, pričom iba jedna skupina pila odporúčané množstvo tekutín. Potom podstúpili testy pozornosti, emócií a ďalších ukazovateľov.

Prečo by ste mali vypiť štyri kávy denne? Nový výskum ju ospevuje

"Obe skupiny síce mali rovnaký výdaj energie, ale nie príjem tekutín. U dehydrovaných ľudí sa objavili chyby v sústredení, vyššia telesná teplota, vyššia tepová frekvencia aj kľudový krvný tlak. Výskum dokázal to, čo sa zatiaľ len predpokladalo - ženy sú na pokles vody citlivejšie ako muži, a to aj keď nemajú pocit smädu," povedal jeho vedúci Lawrence Armstrong.

Pitie pred a počas cvičenia

Odvodnenie organizmu má tiež neblahý vplyv na naše športové výkony. Podľa doktora Jasona Kai Wei Leeho z DSO National Laboratories v Singapure by sme mali vypiť už štyri hodiny pred cvičením štyri deci tekutín a každú ďalšiu štvrťhodinu po dva deci.

Pravidelné pitie kávy pitnému režimu nevadí. "Hovorí sa, že priemerný denný príjem tekutín by mal byť dva litre, ale do toho sa počíta aj konzumácia polievok, zeleniny a podobne. Preto nám stačí získať asi 1,2 litra tekutiny. Tiež sa ukázalo, že pri pravidelnom prísune kávy nedochádza k dehydratácii. Ak denne vypijeme päť káv, tridsať percent tekutín z nich sa počíta," dodáva Suchánek pre doma.nova.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti