Nepríjemné dovolenkové prekvapenie pre učiteľov. Prídu o príplatky

Učitelia začnú školský rok s vyššími platmi. Napriek tomu protestujú ďalej

Peniaze za to, že sa vzdelávajú, majú po novom dostávať iba sedem rokov.

Ministerstvo školstva chce nastaviť nové pravidlá pre tzv. kredity. Sedemročné obmedzenie tu už pritom raz bolo. Zrušili ho iba v januári, radosť učiteľov tak dlho netrvala. V týchto dňoch majú šancu ešte zmeny pripomienkovať. V pohotovosti sú aj školskí odborári.

V triede rátajú so žiakmi a v súkromí kredity za kurzy. 30 kreditov znamená 6 % k výplate. Kto si ich ušetril na kvalifikačnú skúšku, poskočil v platovej tabuľke.

Takto si doteraz prilepšilo vyše 37-tisíc učiteľov. Začiatkom roka sa potešili, keď sa skončila obmedzená sedemročná platnosť kreditov. O príplatky tak už nikto nemal prísť. Dnes to už nie je isté.

Inak povedané, kto raz absolvuje kurz, certifikát mu už nikto nevezme. No peniaze za kredity uvidí na výplatnej páske iba sedem rokov.

Výška kreditového príplatku sa nemení, ani podmienky na jeho získanie. No podľa niektorých učiteľov novela výrazne obmedzí prístup ku kreditom - obávajú sa, že už ich nebude môcť získať toľko učiteľov ako doteraz.

Zmení sa aj ponuka kurzov, z ktorej si budú môcť učitelia vyberať. Ministerstvo tvrdí, že takto dáva stopku nezmyselnému naháňaniu kreditov.

Návrh zákona v týchto dňoch študujú aj školskí odborári. A vraj bude čo prepisovať. Na odovzdanie pripomienok zostáva čas do 14. augusta.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti