Porasty viniča u nás ničí ochorenie, ktoré rastliny doslova likviduje

Už teraz zaznamenávajú vinári nemalé škody.
Zdroj: TV Markíza

Niektoré museli vyklčovať a spáliť.

Tohtoročná úroda hrozna by mala byť mimoriadne bohatá. Ďalšie roky sú, ale v ohrození. Porasty viniča u nás ničí ochorenie, ktoré rastliny doslova likviduje. Už teraz zaznamenávajú vinári nemalé škody.

Ľuboš Richter má osem árov viníc. Ešte pred necelým mesiacom mal z nich obrovskú radosť. Dnes sa pozerá na vinohrad ako na začínajúcu skazu.

Ochorenie napadlo listy viniča. Prejavuje sa akoby už bola jeseň . Listy sa sfarbujú do červena.

Ľuboš má zničených už dvadsať percent viniča a jeho kamarátovi Pavlovi Tuturovi ochorenie postihlo desať percent rastlín.

Niektoré museli vyklčovať a spáliť. Podľa Eduarda Pintera zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ide o takzvanú chorobu SK, ktorá totálne likviduje vinič a chorobu Stolbur. Pri nej strapce vädnú, zostávajú kyslé a nie sú vhodné na výrobu kvalitného vína.

S touto chorobou bojujú aj vo Francúzsku. Napadnutých je tam viac ako dvadsať percent vinohradov. Predpokladá sa, že výskyt bude ešte intenzívnejší.

Pestovatelia hrozna majú obavy. Nevedia si ani len predstaviť, že by prišli aj o to málo čo teraz majú. PIEŠŤANY / TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vinice

Dôležité udalosti