Diery po guľkách v autách a všade krv. Náš štáb nakrúcal v Izraeli, takto to tam vyzeralo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Redaktor Televíznych novín Michal Hečko spolu s kameramanom Vladom Petríkom pred pár dňami absolvovali cestu do Izraela. Videli tam zbombardované oblasti, množstvo vojenskej techniky a vyľudnené mestá.

Michal vyspovedal viacerých Izraelčanov a dokonca sa stretol s mladíkom, ktorý prežil útok Hamasu na hudobnom festivale. Nám porozprával autentické dojmy z krajiny zmietanej vojnou.

„Stále musíte hľadieť okolo seba, či sa niečo nedeje, či to na vás nepriletí. Treba sa nejakým spôsobom kryť. Samozrejme, je to všetko vo veľkej rýchlosti. Ale dá sa odhadnúť to riziko, či má ísť človek do krytu alebo si môže dovoliť naďalej nakrúcať,“ začal rozprávanie náš redaktor Michal Hečko.

Konflikt sa odohráva predovšetkým v pásme Gazy, kam sa zahraničné médiá nedostanú. Náš štáb bol na hraničnom pásme, kde sa formovala izraelská armáda. „Mali sme možnosť rozprávať sa s nimi, nakrútiť to obrovské množstvo techniky, tankov a vojakov, ktorí tam sú,“ vraví Michal.

Prečítajte si tiež:

Masaker na hudobnom festivale

Najviac zničené bolo pohraničie s Gazou. Boli sa pozrieť aj na miesto hudobného festivalu, kde Hamas zavraždil veľké množstvo ľudí.

„Vyzeralo to, akoby ten festival ešte stále trval, stále tam boli autá. Všetky veci však boli porozhadzované, v autách boli diery po guľkách, mali rozstrieľané čelné sklá. Všade bola krv,“ spomína náš redaktor.

Podarilo sa im porozprávať sa aj s mladým mužom, ktorý prežil teror na tomto festivale. Niekoľko hodín ležal schovaný v tráve, zahrabaný v lístí. Na vlastné oči videl, ako Hamas vraždí jeho kamarátov.

Prečítajte si tiež:

Veľký paradox

Palestínčania žijú jednak v pásme Gazy a na západnom brehu Jordánu, ale aj po celom Izraeli. Počas konfliktu tak zažívajú veľký paradox.

„Ich štát Izrael bombarduje ich palestínsky národ... Tí bežní ľudia tam chcú žiť spolu. Išli sme s Palestínčanom do izraelského židovského kibucu a bez problémov nám otvorili dvere,“ opisuje Michal.

Mnoho dedín je spojených, žijú tam Izraelčania s Palestínčanmi. „Rozprávajú sa, len každý z nich má iný pohľad na to, ako by to malo v globále vyzerať,“ konštatoval náš redaktor.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.