Čas orechov je tu. Naša úroda je síce dobrá, no sebestační zďaleka nie sme

Čas orechov je tu. Naša úroda je síce dobrá, no sebestační zďaleka nie sme
Zdroj: TV Markíza

Úroda bude síce veľmi dobrá, no stačiť to nebude. Nebyť Srbska či Kalifornie, k orechom by sa nedostal každý. Ak by sme chceli byť sebestační, vyprodukovať by sme ich museli 30-krát viac.

Osemnásťtisíc stromov na takmer 60 hektároch. Orechy v Nových Zámkoch dozreli a je čas na ich zber.

Prečítajte si tiež:

Napriek všetkým problémom, ktoré mali, bude úroda veľmi dobrá. Starosti im ale narobili hubové choroby. Spôsobili ich časté dažde.

„Našťastie sa nachádzame v zóne, kde veľa fúka, takže na chorobách sa to neprejavilo,“ vysvetľuje pestovateľ orechov Andrej Višňovský.

Na Slovensku sme si už zvykli aj na vrtivku orechovú. Muška, ktorá zelené orechy mení na čierne je postrachom najmä malých záhradkárov.

Veľké sady bojujú vo veľkom, no tentoraz nepríjemná muška neobišla ani veľkopestovateľov.

„Áno, tento rok bol mimoriadny tlak vrtivky orechovej, ale na 90 percent sme to zvládli. Napriek tomu päť až desať percent plodov je poškodených práve vrtivkou orechovou,“ hovorí pestovateľ.

Dovážame stovky ton

Vzácny je každý jeden orech, keďže Slovensko v tomto smere nie je ani zďaleka sebestačné. Vyprodukovať ich dokážeme iba niečo cez 30 ton ročne.

„Dovážame už okolo 950 ton orecha. Hlavne sa k nám dovážajú orechy z Kalifornie a zo Srbska,“ uvádza hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Nečudo, že o sad sa nadštandardne stará aj Andrej Višňovský. Za pomoci špeciálnych prístrojov zisťujú, či majú stromy dosť vlahy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.