Antibiotiká, sirupy i kvapky. V lekárňach chýbajú viaceré lieky pre deti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Antibiotiká, sirupy či kvapky. Viaceré lieky pre deti sú nedostupné. Chrípková sezóna sa už začala a čakárne pred ambulanciami sa napĺňajú. Dostať sa k niektorým liekom je ale problém.

V lekárňach opäť chýbajú niektoré lieky. Kým jeden zoženú, ihneď začne chýbať ďalší. Teraz je najväčší problém s antibiotikami pre deti.

„Momentálne nám chýbajú lieky pre detičky čo sa týka antibiotických sirupov penicilínovej rady, vypadávajú nám aj cefalosporínové rady a lieky na dýchanie – rozširovanie priedušiek. Ten nedostatok je celoplošný,“ hovorí farmaceutka Zuzana Ambrušová z Verejnej lekárne FNsP Nové Zámky.

Prečítajte si tiež:

Veľa možností nie je

Pediatri riešia výpadky liekov neustále. Nie na každý je dostupná náhrada.

„U tých detí nemáme tak veľa možností. A ak nám vypadávajú sirupové formy, tak je ich problém nahrádzať. Vypadli niektoré typy liekov na kašeľ, nosové kvapky antibiotické boli dlhú dobu nedostupné,“ hovorí všeobecný lekár pre deti a dorast Martin Matejka.

Výpadky liekov pridávajú prácu navyše aj lekárom. Tí musia opätovne vypisovať recepty.

„Bohužiaľ rodič sa vracia do ambulancie, v niektorých prípadoch sa vie telefonicky dovolať alebo domailovať a my potom musíme vybrať podobný najbližší liek s rovnakým účinkom. Je to problém, lebo tých pacientov v ambulancii je dosť, to sú ďalšie minúty, ktoré tomu musíme venovať a potom ten nápor v tej ambulancií je o to väčší,“ uvádza lekár.

„Je to dlhodobý problém, problém v zásobovaní, nemáme dostatok liekov naraz, vždy keď príde zásielka na Slovensko, rozdelí sa to, ale nie je dostatočná pre všetkých pacientov,“ vysvetľuje farmaceutka.

Prečítajte si tiež:

Chýbajú aj vakcíny

Už niekoľko týždňov chýbajú aj vakcíny pre deti. Napríklad na ovčie kiahne alebo žltačku typu A.

„Rodičia si zháňali v Maďarsku a Rakúsku, ale už máme informácie, že ani tam v pohraničí nie sú, tak bohužiaľ musíme potom čakať kým tieto vakcíny budú dostupné a tým sa predlžuje ten očkovací interval,“ opisuje lekár.

Výpadky liekov sa ale týkajú aj dospelých pacientov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.