Žilina zakázala hromadný predaj živých kaprov. K iniciatíve sa pripájajú aj obchodné reťazce

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Žilina zakázala hromadný predaj živých kaprov. Samospráva sa tak rozhodla z humánnych dôvodov. K iniciatíve sa tento rok pripájajú aj mnohé obchodné reťazce. Živých kaprov kúpime zrejme už len u celoročných predajcov rýb.

Hromadný predaj živých kaprov počas vianočných sviatkov je téma, ktorá už pár rokov rozdeľuje ľudí na dva tábory. S iniciatívou zákazu ich predaja prišlo občianske združenie Humánny pokrok.

Problémový je vraj najmä prevoz kaprov a predaj z preplnených kadí. „Ryby vrátane kaprov dokážu prežívať bolesť, cítiť strach, stres, rovnakým spôsobom ako iné zvieratá a v podstate veľmi podobne ako ľudia,” uviedol Martin Smrek z OZ Humánny pokrok.

Kúpiť kapra a domov si ho odniesť v igelitke, potom mu spôsobiť tepelný šok v chlórovej vode, je vraj tiež týranie.

„Prakticky nikto na Slovensku nie je kvalifikovaný na to, aby vedel kapra doma odborne a bezbolestne zabiť. Takže končíme pri tom, že ich tlčieme rôznymi kladivami, tupými predmetmi, alebo im odrezávame hlavy zaživa,” dodal Smrek.

Petíciu za ukončenie takého predaja živých kaprov na Slovensku už podpísalo trinásťtisíc ľudí. Združenie chce osloviť aj ďalšie samosprávy.

Prečítajte si tiež:

Aj reťazce s tým končia

Odborník na ryby Martin Repaský hovorí, že je dôležité, aby ľudia kupovali ryby od predajcov, ktorí sa im venujú celoročne a nielen sezónne za vidinou zárobku. 

„Ryby, konkrétne vianočný kapor, je stále zdravá potravina, ktorá sa chová, aby sme ju mali na vianočnom stole prioritne. Samozrejme, je veľmi potrebné, aby sa predajcovia k týmto rybám správali humánne nielen počas transportu, ale aj počas predaja,“ skonštatoval.

Zákaz predaja kaprov bude v Žiline platiť len na pozemkoch, ktoré patria mestu. Na súkromné pozemky radnica dosah nemá.

Tento rok však už kapra nekúpite ani z kade pred reťazcami.

„Podobne ako mesto Žilina aj tieto firmy prevzali zodpovednosť za to, čo sa u nich deje, a rozhodli sa, že krvavé potoky už pred svojimi predajňami mať nebudú,“ uzavrel Smrek.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.