Hepatitídou typu C sa nakazil z jediného vpichu. Žltačku si však nelieči, lebo nedokáže abstinovať

ilustračný záber
ilustračný záber Zdroj: Shutterstock/Tanongsak Panwan

Život vie byť poriadne krutý. Svoje by o tom vedel rozprávať aj mladý Bratislavčan, ktorý sa nakazil hepatitídou typu C. Liečbu mu však nepreplatia a jej cena sa šplhá na sumu rovnajúcu sa novému luxusnému autu.

Stačila jediná chyba a problém obrovského charakteru je na svete. Aj tak by sa dala opísať situácia mladého Michala z Bratislavy (meno sme pre potreby tohto článku zmenili). Má iba 24 rokov, no napriek tomu sa už stihol nakaziť hepatitídou typu C.

Ako väčšina z nás vie, ide o žltačku. Nie však len takú hocijakú, tento typ je pomerne špecifický. Hovorí sa mu aj choroba narkomanov. Zjednodušene povedané, „céčko“ nie je žltačka, ktorú poznáme ako chorobu špinavých rúk. Týmto typom sa nakazíte jedine kontaktom s nakazenou krvou. Napríklad z použitej a zároveň infikovanej injekčnej striekačky. 

Prečítajte si tiež:

Jediný vpich

Takýmto spôsobom sa nakazil aj Bratislavčan Michal. „Minulé leto som si jeden jediný raz pichol heroín do žily. Nikdy predtým a ani potom som to už nespravil. No a žiaľ, infikoval som sa,“ spomína si na ťažké chvíle. Ako dodáva, odvtedy žije v permanentnom strachu.

Michal sám o sebe otvorene priznáva, že je pravidelným užívateľom rôznych drog. Popiera však to, že by si na nejakú látku rozvinul takú závislosť, že by pre normálne fungovanie potreboval dávku.

Nepredstavujte si ho ani ako „typického“ narkomana z ulice. Michal je normálne vyzerajúci mladý muž, ktorý chodí denne do roboty, dbá na hygienu a pravidelne platí svoje účty. Nikdy nikomu neublížil, nikdy nebol trestaný a snaží sa žiť najlepšie, ako vie. 

Dlhodobo ho však trápi závislosť. Raz na jednu, potom na druhú látku. Donedávna aj dosť často užíval pervitín, hoci momentálne sa mu to, podľa jeho vlastných slov, podarilo obmedziť.

„Bol som na tom často aj v práci, neviem prestať myslieť na svoju chorobu. Mám silné úzkosti a lekári už nevedia, čo so mnou. Predpisujú mi preto Xanaxy (návykový liek s účinkami proti úzkosti, pozn. red.),“ dodáva Michal.

Prečítajte si tiež:

Vždy budem za špinavú...

Aby toho nebolo málo, má strach, že sa osudným vpichom nakazil aj inými chorobami. Obáva sa, že by mohlo ísť o HIV, ale na testy ísť nechce. Bojí sa toho, čo by prípadne mohli odhaliť. 

„Už som sa zmieril s tým, že mám hepatitídu. Aj s tým, že už navždy budem za špinavú ku*vu,“ vzdychol si smutne.

Na jeho situácii je najkontroverznejšie to, že liečba na hepatitídu typu C existuje, je mimoriadne úspešná, nie je komplikovaná, no on nemá nárok na to, aby mu ju poisťovňa preplatila. Musel by totižto dlhodobo abstinovať, čo by si pravidelne overovali drogovým testom.

„Som v pohode aj triezvy. Ale rok byť úplne čistý a pravidelne sa nechať testovať, to nedokážem. Nepreplatia mi liečbu, a preto sa už rok vôbec neliečim,“ dodal Michal.

Prečítajte si tiež:

Odborník o liečbe

Jeho tvrdenia sme si prešli so známym hepatológom Jozefom Glasom. Zaujímalo nás, či je to skutočne tak, ako nám Michal uviedol. 

Odborník potvrdil, že na to, aby bola poisťovňou preplatená liečba hepatitídy typu C, skutočne musí dlhšiu dobu abstinovať. Vysvetlil, prečo to tak je.

„Liečba dnes stále stojí asi ako luxusnejšie auto. Ak tí ľudia nedodržujú režim v tom zmysle, že neabstinujú, tak žiaľ, majú tendenciu sa znovu infikovať,“ vysvetľuje Glasa. 

Ako dodáva, v súčasnosti je veľmi moderné liečiť ľudí s hepatitídou priamo na ulici. Takáto liečba však vôbec nemusí splniť svoj účel: „Toto považujem za nezmysel a vyhadzovanie peňazí. Práve preto, že na tej ulici sa veľmi rýchlo nainfikujú opäť, dokonca už počas liečby. Tá liečba musí trvať nejaký čas. Ak sa medzitým znovu infikuje, tak to boli vyhodené peniaze.“

Glasa považuje samotnú závislosť za ešte horšiu chorobu, ako je hepatitída. Dôležité podľa neho je najskôr priznať si, že je človek závislý a potom vyhľadať odbornú pomoc.

„U nás je celkom fajn systém adiktológov a oni majú prostriedky, ako tomu človeku pomôcť, aby zostal čistý. Pacient potrebuje mať najskôr od adiktológa papier pre toho lekára, ktorý by ho potom liečil z hepatitídy,“ dodáva odborník.

Prečítajte si tiež:

Šesť mesiacov

Na samotnú liečbu sme sa informovali aj u Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Uviedli, že liečbu pacientov so závislosťou od intravenózne podávaných omamných látkok upravuje Metodický list racionálnej farmakoterapie.

„Z neho vyplýva, že podmienkou liečby je zabezpečenie trvalej abstinencie (dokumentovanej príslušným odborníkom najmenej 6 mesiacov pred začatím liečby, prípadne úspešnou participáciou pacienta v methadonovom alebo inom podobnom programe) a primeranej spolupráce zo strany pacienta, najlepšie v spolupráci s oddelením pre liečbu drogových závislostí, resp. príslušným lekárom – psychiatrom,“ uviedla VŠZP vo svojom stanovisku.

Prečítajte si tiež:

Takýto to má priebeh

Hepatológ nám ďalej uviedol, že u nás je systém nastavený veľkoryso a pre dobro pacientov. Liečba hepatitídy, ktorá je podmienená abstinenciou, totižto funguje aj ako motivácia. 

Dnes sa totižto hepatitída lieči jednoducho - tabletkami. Nebolo tomu tak vždy. V minulosti sa museli rok pichať lieky a ďalšie dva roky sa liečilo tzv. interferónom.

„To bolo, akoby mal človek neustále poriadne silnú chrípku. Boli tam psychické problémy, s tými pacientmi sme žili 24 hodín denne, mali depresie. Dnes je to elegantné, beriete jednu alebo niekoľko tabletiek denne. Človek ani nevie, že je liečený a má to prakticky stopercentnú vyliečiteľnosť,“ vysvetľuje Glasa. 

Ako ďalej dodáva, liečba je natoľko úspešná, že nepozná ani jediného pacienta, ktorého by nevyliečila. 

Prečítajte si tiež:

Michalova prognóza

Zaujímalo nás aj to, akú prognózu do života vlastne Michal má. Do úvahy sme zobrali jeho diagnózu, vek, životný štýl a aj fakt, že napriek svojmu ochoreniu aj naďalej drogy viac či menej pravidelne užíva. 

„To je úplne najhoršia prognóza,“ hovorí lekár. Ďalej vysvetlil, že hepatitída potrebuje nejaké roky na rozvoj ochorení pečene - cirhózy či rakoviny. „Céčko“ pacientov nezabíja hneď.

Glasa je však názoru, že Michalov najväčší problém je jednoducho jeho závislosť. Zdôrazňuje, že vie, o čom hovorí, keďže spolupracuje s resocializačnými zariadeniami a lieči mnoho ich pacientov.

„Tí ľudia majú ako abstinenti krásny život, usporiadané rodiny. To bývajú nádherné životné príbehy. Každý si však najskôr musel priznať, že nedokáže byť čistý. Prvý a rozhodujúci krok je, že musí o sebe povedať, áno, ja som závislák a neviem to zvládať, potrebujem pomoc,“ uzatvára odborník.

Pozrite si archívnu reportáž o šírení žltačky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.