ÚVO na jeseň zavedie do praxe zásadné zmeny vo verejnom obstarávaní

Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák
Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák Zdroj: TASR/Marko Erd

Úrad však upozorňuje, že po spustení modernizovaného systému nebude možné v súčasnej verzii vytvárať nové zákazky.

Úrad pre verejné obstarávanie zavedie na jeseň do praxe zásadnú zmenu, ktorá spočíva v plnej elektronizácii procesu verejného obstarávania. Informoval o tom predseda úradu Miroslav Hlivák s tým, že so zmenou oboznámil aj ZMOS a Združenie samosprávnych krajov.

Zmenu zavádza úradna základe zákona o verejnom obstarávaní. "Do dňa 18. 10. 2018 má úrad povinnosť zaviesť plnú elektronizáciu procesov verejného obstarávania pre nadlimitné a podlimitné postupy zadávania zákaziek," priblížil Hlivák. Modernizovaná a rozšírená verzia systému elektronického verejného obstarávanie podľa neho zavedú na jeseň.

Úrad však upozorňuje, že po spustení modernizovaného systému EVO nebude možné v súčasnej verzii EVO vytvárať nové zákazky. Všetky ostatné funkcionality budú podľa ÚVO plne dostupné, aby mohli byť zákazky, vytvorené pred spustením modernizovaného systému, korektne dokončené.

"Úrad v tejto súvislosti vydáva odporúčanie, aby dotknuté subjekty v prípade, že nie sú viazané termínmi, prípadne zmluvnými záväzkami, uprednostnili pre realizáciu verejného obstarávania modernizovaný systém EVO, ktorý bude dostupný najneskôr od 18. 10. 2018," podotkol predseda ÚVO.

Modernizovaný systém podľa Hliváka už prešiel interným testovaním a od 11. augusta sa do testovania zapoja aj externé subjekty. Následne sa úrad zameria na školenie subjektov vstupujúcich do procesov verejného obstarávania a pripraví pre ne užívateľské príručky.

Hlivák zároveň ocenil komunikáciu so združeniami ZMOS a SK8. Informačnú kampaň smerom k starostom, primátorom a samosprávnym krajom chce ÚVO zintenzívňovať.

"Predstavíme konkrétne aktivity s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti, no v prvom rade všetkých zainteresovaných subjektov o technickom prechode súčasnej verzie EVO na modernizovaný a rozšírený systém EVO," uzavrel predseda ÚVO.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úvo

Dôležité udalosti