V kauze Dušana Kováčika vypovedal šéf NAKA, odmietol manipulovanie vyšetrovania

V kauze Dušana Kováčika vypovedal šéf NAKA, odmietol manipulovanie vyšetrovania
Šéf NAKA Ľubomír Daňko. Zdroj: TV Markíza

Výsluchom riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomíra Daňka pokračovala v stredu na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) korupčná kauza špeciálneho exprokurátora Dušana Kováčika. Obžaloba ho viní zo zločinu prijímania úplatku. V roku 2016 mal prijať 50.000 eur od spoluobžalovaného Petra Košča za to, že bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach. Obaja vinu popierajú.

Svedok Daňko o výsluch požiadal sám. Vypovedal, že Dušana Kováčika pozná iba zo služobnej činnosti, Petra Košča nepozná. Ako vyšetrovateľ v tejto trestnej veci odmietol, že by policajti svedkov ovplyvňovali a inštruovali ich, ako majú vypovedať. Reagoval tak aj na nedávnu výpoveď exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana. Ten sa mal od expolicajta Jána Kaľavského dozvedieť, že niektorí policajti manipulujú vyšetrovania a pripravujú svedkov na výsluchy a to aj v kauze Dušana Kováčika. Rozhovor si údajne nahral.

„O výsluch som požiadal preto, lebo som viedol toto trestné konanie a viem, že zo strany vyšetrovateľa nijakým spôsobom nebolo manipulované. V lete som sa dozvedel, že má vypovedať Zurian, ktorý mal informácie od Kaľavského, že bolo manipulované. Ja najlepšie musím vedieť, či bolo alebo nebolo,“ reagoval po výsluchu Daňko. Kaľavského označil za klamára.

Prečítajte si tiež:

Podľa Erika Magála, obhajcu Dušana Kováčika, ktorý v stredu na súd neprišiel, ale dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, už len fakt, že sa svedok prihlásil sám, nasvedčuje jeho zaujatosti vo vzťahu k vyšetrovaniu.

„Dnes sme sa dozvedeli, že k niektorým svedkom, ktorí vypovedali počas vyšetrovania, mal veľmi pozitívny vzťah. K niektorým naopak. Výsluch poukázal na zaujatosť celého vyšetrovania vedeného v tejto trestnej veci,“ konštatoval pre TASR Magál.

Popoludní majú ešte vypovedať operatívci z NAKA, ktorých navrhol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Kľúčovým svedkom obžaloby je exriaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník. Tvrdí, že Dušanovi Kováčikovi sám odovzdal špeciálne upravenú knihu od Petra Košča, označovaného za podnikateľa s dobrými kontaktmi v bezpečnostných zložkách, na stretnutí v zasadačke nemocnice. V jej výreze malo byť 50.000 eur. Obhajoba spochybňuje jeho vierohodnosť a hovorí o vymyslenom príbehu.

Prečítajte si tiež:

V procese už vypovedali napríklad bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik, ktorý bol na inkriminovanom stretnutí v nemocnici, ale nemal vedomosť, že by v jeho prítomnosti niekto odovzdal úplatok. Bývalý námestník SIS Boris Beňa a niekdajší funkcionár policajnej inšpekcie Adrián Szabó mali informácie o korupčnom skutku len sprostredkovane. Začiatkom októbra vypovedal cez telemost Kaľavský a rovnako aj bývalý policajt Marián Kučerka.

„Podľa mňa je jednoznačne preukázané, že okrem množstva procesných chýb a nezákonností v priebehu tohto konania sa dôkazná situácia dostala do stavu, keď je tento skutok vyvrátený výpoveďami viacerých svedkov, nielen Kaľavským, Zurianom či Šafárikom,“ zdôraznil pre TASR Magál.

Podnikateľ Peter Košč, ktorý mal podplácať, na lavici obžalovaných chýba. Keďže je na úteku, koná sa voči nemu ako ujdenému.

Pozrite si reportáž z televíznych novín z 28. 7. 2023, kedy sa Dušan Kováčik opäť postavil pred súd:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.