OĽANO je Slovensko. Matovič s hnutím sleduje jasný cieľ

Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič
Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

OĽANO je Slovensko. Takto sa po novom volá hnutie Igora Matoviča, ktoré sa zjavne snaží o reštart. Podľa odborníkov ide o bežnú taktiku v marketingovou priestore, na druhej strane upozorňujú, že v politike nestačí zmeniť len formu. Výber samotného názvu kritizujú.

Predseda alebo líder Slovenska. Toto je politický titul, ktorým môžu médiá alebo široká verejnosť oslovovať Igora Matoviča. Hnutie sa totiž rozhodlo úplne zmeniť svoj názov a pomenovať ho po našej krajine.

„Dnešným dňom hnutie OĽANO A PRIATELIA mení svoj oficiálny názov na SLOVENSKO. Robíme tak ako prejav verejného záväzku voči všetkým čestným ľuďom, ktorým na Slovensku skutočne záleží,“ napísalo hnutie vo svojom stanovisku.

Prečítajte si tiež:

​Mnohých nový názov pobúril

Mnohých však takáto zmena názvu pobúrila, ani oslovený odborník s tým nie je stotožnený.   

„Je to snaha privlastniť si niečo, čo patrí nám všetkým. A je to v niečom veľmi podobné, ako sa jedna strana nazvala Demokrati, ako keby nikto iný len oni mohli byť demokratmi. A teraz podobne uzurpovať si Slovensko ako celok mi príde prehnane ambiciózne,“ uviedol marketingový špecialista Róbert Slovák.

Legislatíva exaktne neupravuje, čo môže názov politickej strany obsahovať. Podľa dlhoročnej riaditeľky odboru volieb Evy Chmelovej sa v tomto konkrétne prípade pozreli aj na názvy iných strán.

A keďže vo svojom názve majú Slovensko aj iné strany, ako napríklad Progresívne Slovensko, nevideli žiaden problém ani s požiadavkou Igora Matoviča.

Prečítajte si tiež:

​Zmeniť formu nestačí

Čisto z politického marketingu hnutie sleduje jasný cieľ.

„Je normálne, keď nejaká značka, komerčná alebo politická, v prípade zásadných udalostí zmení názov. A myslím si, že takou zásadnou udalosťou pri OĽANO bolo, že sa úplne vyčlenilo na okraj politického spektra. Takže z tohto hľadiska je to rozumný krok,“ vysvetlil Slovák.

Aj politológ vidí logiku za zmenou názvu, podľa neho však nestačí zmeniť len formu, ale podstatná je aj zmena obsahu.

„OĽANO je eseročka Igora Matoviča a zmena názvu je to, čo sa v marketingu volá rebranding, alebo inak povedané, zmena marketingu. Výrobok, v tomto prípade firma aj so svojím majiteľom, však ostáva rovnaký. Stále vám ostane tá rovnaká horká pachuť na jazyku,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Prečítajte si tiež:

​Voliči si na nový názov zvyknú

Otázne je, či voliči nezostanú zmätení, keďže OĽANO je zaužívaná politická značka.

„Majú dostatok času na to, aby najbližšie štyri roky pracovali na tom, aby to voličom vysvetlili. Problém by to bol vtedy, keby to urobili tesne pred voľbami, ako to urobila SASKA, ktorá sa napokon vrátila k pôvodnému názvu,“ ozrejmil Slovák.

„Robert Fico vie, ako motivovať ľudí s prípadnými zajačími úmyslami. A tak bude mať Igor Matovič dostatok času a priestoru na nový typ marketingu. A keď si pozrieme jeho vystúpenie z prvého dňa rokovania nového parlamentu, on si ten mediálny priestor vytvorí na to, aby dával o sebe neustále vedieť,“ doplnil a uzavrel Štefančík.

Pozrite si prvú roztržku v novom parlamente. Hlavným aktérom bol Igor Matovič. 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti