Odborníčka prezradila, prečo je spánok dôležitý a čo robiť, aby bol kvalitný

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spánok je zásadný pre naše zdravie. Vďaka nemu kompletne regenerujeme náš organizmus. Najdôležitejší je hlboký spánok, prvé hodiny po zaspatí, kedy získavame energiu. V ľahších fázach spánku zas zlepšujeme pamäť.

Avšak úlohu zohráva aj pri regulácii emócií. Pokiaľ spíme dobre, sme schopní lepšie regulovať naše emócie, máme lepšie metodické vzťahy, máme lepšie vzťahy s našimi partnermi, deťmi a kolegami,“ vysvetľuje spánková poradkyňa Zuzana Guzmická. 

Prečítajte si tiež:

Ako na kvalitný spánok?

Podľa odborníčky by sme mali chodiť spávať a vstávať v stabilnom čase, aby sme mali dobre nastavené biologické hodiny. 

Pred spaním je potrebné vyhnúť sa pitiu alkoholu. Negatívne ovplyvniť spánok môže aj pitie väčšieho množstva kofeínových nápojov v poobedných a podvečerných hodinách. 

Guzmická hovorí, že pre kvalitný spánok potrebujeme chladnú a tmavú miestnosť. 

Zdravý priemer je 7 až 9 hodín spánku. To však neznamená, že každý človek reálne potrebuje také množstvo spánku. „Ak človek spí menej a cíti sa na druhý deň dobre, je schopný fungovať, tak úplne v poriadku pre neho môže byť aj 6,5 hodín spánku,“ myslí si poradkyňa. 

Prečítajte si tiež:

Spánkový dlh

Ľudia, ktorí pracujú na smeny a musia noc dospať počas dňa, a vytvoria si vhodné podmienky,  spánok bude pre nich plnohodnotný, pretože telo má tendenciu dospať to, čo nenaspí v noci. 

Na druhej strane, ak tí, ktorí spia menej, ako v skutočnosti potrebujú, tlačia pred sebou spánkový dlh, aj napriek tomu, že to plánujú cez víkend dospať. „Jednorazové dospatie má zmysel cez deň, ale dlhodobý spánkový dlh nevieme reálne nikdy dospať,“ dodala na záver.

Méte problém s ranným vstávaním? V druhom vstupe Zuzana Guzmická poradila, ako proti ťažkému vstávaniu bojovať:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.