Tankujeme u nás kvalitný benzín či naftu? Zisťovali sme to u odborníkov

Tankujeme kvalitný či nekvalitný benzín?
Zdroj: TV Markíza

Problém je skôr ten, že verejnosť sa nedozvie detailné výsledky kontrol a ani čerpacie stanice, ktoré pochybili.

Vyše dvesto odborníkov, moderné laboratóriá a prístroje, ktoré sú drahšie ako luxusné autá. Aj v takýchto podmienkach sa testuje benzín a nafta. Experti vedia veľmi rýchlo zistiť, či náhodou netankujeme nekvalitné palivá. My sme sa boli pozrieť na to, ako prebieha testovanie a zisťovali sme, či je na našich čerpacích staniciach kvalitný benzín a nafta.

Práve starostlivosť na čerpacích staniciach je pre kvalitu benzínu a nafty asi najdôležitejšia. Niekedy sa napríklad nečistia nádrže, v ktorých sú palivá uskladnené. Šéf výskumníkov upozorňuje, že palivá niekedy nespĺňajú všetky prísne normy, no ak ich natankujete, na aute to ani nemusíte spoznať.

"Ale potom môže byť aj také, že vysoký obsah vody v palive, kde môže dôjsť naozaj k veľmi rýchlemu poškodeniu motora," uviedol riaditeľ výskumného ústavu VÚRUP Milan Fillo.

Problém je skôr ten, že verejnosť sa nedozvie detailné výsledky kontrol a ani čerpacie stanice, ktoré pochybili. Nerobí to inšpekcia životného prostredia a ani finančná správa.

Tankujeme teda u nás kvalitný alebo nekvalitný benzín?

Viac sa dozviete v reportáži redaktora TV Markíza Lukáša Zuzelku.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti