Už dýcha sám a prebudil sa z umelého spánku. Motorkára Adama (18) zrazilo auto, zachránili ho okoloidúci

Už dýcha sám a prebudil sa z umelého spánku. Motorkára Adama (18) zrazilo auto, zachránili ho okoloidúci
Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina/Danka Belková

Jeho život visel na vlásku. Adam bol v nesprávny čas na nesprávnom mieste, hovorí jeho mama Danka. Teraz však má skvelú správu, zdravotný stav jej syna sa zlepšil.

Prebral sa z umelého spánku, je pri vedomí a dýcha už sám, bez pomoci pľúcnej ventilácie. 

„Aktuálne je stav pacienta stabilizovaný, má za sebou definitívne operácie viacerých zranení, pokiaľ nedôjde k zhoršeniu, je predpoklad, že už ďalšia operácia potrebná nebude. Dnes sa mladého muža podarilo úspešne odpojiť od umelej pľúcnej ventilácie, aktuálne už dýcha sám bez pomoci prístrojov. Naďalej však vyžaduje intenzívnu zdravotnú starostlivosť a špecializovanú liečbu. Ak sa bude stav vyvíjať dobre, v najbližších dňoch bude môcť byť preložený na oddelenie úrazovej chirurgie, kde, veríme, budeme môcť začať s prvými rehabilitáciami,“ uviedla pre TVNOVINY.sk hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Lenka Záteková.

Prečítajte si tiež:

Hrdinovia policajti a doktori

V piatok (20. 10.) sa v Žiline stala vážna nehoda. Vodič auta pri odbáčaní nedal prednosť v jazde. Zrazil sa s protiidúcim motocyklom, na ktorom sedel len 18-ročný Adam.

Zasiahli dobrí ľudia. Chlapcova mama hovorí, že mu práve oni zachránili život. „Adamovi poskytli predlekársku pomoc. Keďže mal masívne krvácanie, bez pomoci týchto osôb by už nebol medzi nami,“ hovorí.

Priškrtili mu dve hlavné bedrové tepny, z ktorých sa liala krv.

Chlapca zachránila policajná hliadka, ktorá išla náhodou okolo. Zasiahol aj ďalší okoloidúci policajný príslušník, ktorý mal v tom čase voľno.

Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline ho previezli v kritickom stave s priamym ohrozením života. Nasledovali náročné operácie. Bol v umelom spánku a na pľúcnej ventilácii. Lekári robili všetko, čo bolo v ich silách.

Prečítajte si tiež:

Pustí ho ešte niekedy na motorku?

Potreboval veľa krvi. Danka hovorí, že Slováci dokázali, že sa pre dobrú vec dokážu spojiť. Národná transfúzna služba podľa jej slov praskala vo švíkoch a škola zorganizovala mobilnú transfúznu jednotku. Záujem ľudí ju dojal.

Chlapcovej mamy sme sa pýtali, či ho ešte niekedy pustí na motorku.

„Viete, má osemnásť rokov. Nemôžeme to takto brať. Bol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Mohlo sa to stať hocikomu pri hocičom. Ja mu môžem čosi povedať, ale on je dospelý a rozhodnutie je na ňom, či si na motorku ešte sadne,“ hovorí Danka.

Vyšetrovateľ vzniesol v tejto súvislosti obvinenie 28-ročnému mužovi, ktorý sedel za volantom auta, pre prečin ublíženie na zdraví.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.