Viete pomôcť topiacemu sa bábätku? Vaše ústa a prsty mu môžu zachrániť život

Jedným z dôležitých momentov záchrany je otočenie dieťaťa.
Zdroj: Teleráno

V horúčavách by ste nemali deti vyhadzovať do vzduchu, aby ste predišli nešťastiu.

Leto je na vrchole a my sa snažíme tropické dni prežiť čo najlepšie. Ako ideálny sa javí pobyt pri vode. Ale nezabúdajte , že aj tu treba dodržiavať isté pravidlá. Hlavne keď máte pri sebe malé deti.

Neraz totiž pri hre vdýchnu vodu, ktorá môže neskôr znamenať problém. Tento fakt v Teleráne potvrdil aj zdravotnícky záchranár Peter Lakomý.

"S malým dieťaťom sa dobre manipuluje. Chytíme ho za hlavu, chrbát a krk, aby sme ho mali rovno. Pokiaľ dýcha, ale napilo sa vody, stačí mu podoprieť hlavu a krk a následne ho otočiť ústami smerom k zemi. Voda by mala vytiecť," vysvetlil záchranár.

Zdroj: Teleráno

Ak dieťa nedýcha, začnite s oživovaním. Položte ho na deku alebo uterák a podložte mu chrbát. "Hlava musí byť rovno, aby sme otvorili dýchacie cesty. Začneme piatimi vdychmi a následne 30-timi stlačeniami hrudníka. Stláčanie hrudníka a dýchanie musíte prispôsobiť veku dieťaťa," zdôraznil Lakomý.

Podľa jeho slov pri maličkých deťoch stačí dýchať do úst a nosa iba obsah ústnej dutiny dospelého a hrudník stláčame dvomi palcami alebo dvomi prstami. Pri väčších deťoch to robíme jednou rukou a vdychovanie prispôsobíme veľkosti hrudníka. "Keď vdýchneme do dieťatka, hrudník sa jemne nadvihne," konštatoval.

Keď sa dieťa napije vody, nie je to problém, pretože stečie do žalúdka. Záchranár však upozorňuje, že problém nastane pri vdýchnutí vody, ktorá sa dostane do pľúc.

"Deti by ste mali mať stále na očiach. Menšie deti by ste nemali vyhadzovať do vzduchu, pri hrách. Radšej buďte opatrní, aby ste predišli nešťastiu. V prípade dospelých odporúčam vyvarovať sa alkoholických nápojov," dodal záchranár.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti