Chrípková sezóna naberá na obrátkach. Pacienti nám opísali priebeh choroby, lekári ideálny spôsob liečby

Chrípková sezóna naberá na obrátkach. Pacienti nám opísali priebeh choroby, lekári ideálny spôsob liečby
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Dragana Gordic

Prechladnutie, chrípka, COVID či zápal. V týchto dňoch chorobnosť stúpa, nie vždy pacienti vedia, akú majú diagnózu a aká je ideálna liečba. Pozreli sme sa na niekoľko konkrétnych prípadov. Lekári poskytli odporúčania, kedy kontaktovať lekára a kedy pomôže len oddych.

Chrípková sezóna je na vzostupe a pacientov pribúda. Príznaky bývajú u ľudí podobné, no často sa líši ich prístup ku chorobe. Kým niektorí kontaktujú lekára, iní sa liečia sami a niektorí dokonca počas choroby aj pracujú.

Pozreli sme sa na viacero prípadov ochorenia a prístup pacientov. Lekári vysvetlili jednoduchý návod, ako chorobu čo najlepšie zvládnuť a kedy je už nevyhnutné hľadať pomoc lekára.

Prečítajte si tiež:

Čaje, silný vývar a žiadne lieky

Ivan sa vyliečil bez jediného lieku, pomáhali čaje a silný vývar. V piatok ho začalo silno bolieť hrdlo. Noc predtým totiž zaspal pri pootvorenom okne.

„V piatok ráno som si kúpil a zjedol kilo mandarínok, poobede škatuľku cukríkov na cmúľanie proti bolesti hrdla,“ hovorí. Bolesť prešla, no choroba sa rozvíjala.

„V sobotu som mal už teplotu a celkovú slabosť. Najviac mi pomáhali bylinkové čaje. Cez deň som zjedol silný vývar pho. Aj ten pomohol,“ dodáva. Nedeľa bola rovnako zlá. Silný kašeľ, horúčka, celková slabosť. „Pil som čaje. Litre bylinkových čajov. Tie mi pomáhali najviac,“ opakuje.

Od pondelka začala choroba postupne odchádzať. „K lekárke som nešiel, ale ostal som doma. Žiaľ, už v nedeľu preskočila choroba aj na manželku. Tá však, na rozdiel odo mňa, išla k lekárke. Diagnóza – zápal priedušiek. Nasadila jej silné antibiotiká. Keďže sme mali rovnaké príznaky – kašeľ, horúčka, celková slabosť – predpokladám, že zápal priedušiek som mal aj ja. Bez liekov som sa vyliečil asi za šesť dní. Manželka s antibotikami asi za sedem,“ dodáva.

Prečítajte si tiež:

Antibiotiká a inhalátor

Svoju chorobu opísala aj Andrea. Začala sa jačmeňom na oku. „V deň, ako sa rozvinul, som začala byť slabá, išla som skoro spať a na ďalší deň som sa už zobudila s vysokou horúčkou, nádchou a bolesťou v hrdle, pričom jačmeň paradoxne prešiel. Mala som takú vysokú teplotu, že som nevedela rozlíšiť realitu od výplodov mojej mysle,“ spomína Andrea.

„Začal sa víkend a choroba sa vyvinula v silný suchý kašeľ. Teplota a nádcha pokračovali, nedokázala som sa dobre nadýchnuť, pískali mi pľúca, chrapčala som a v noci som mala záchvaty kašľu. V pondelok som preto išla hneď ku doktorke, ktorá sa dosť vydesila a povedala mi, že mám silný zápal priedušiek a že si myslí, že aj priedušnice. Nariadila mi byť doma, pretože chorobu označila za infekčnú,“ opisuje svoj stav Andrea.

„Dostala som dvoje antibiotiká, inhalátor a lieky na kašeľ, pričom už na ďalší deň horúčka prešla a výrazne sa mi zlepšilo aj dýchanie, no stále som dosť silno kašľala. Nedokázala som využiť kapacitu svojich pľúc, čo mi spôsobovalo problémy, keď som náhodou vstala z postele. Pár krokov do kúpeľne ma úplne vyčerpalo a zadýchalo,“ hovorí.

Na kontrolu išla po piatich dňoch a výrazne sa jej stav zlepšil. Kašľa sa úplne nezbavila ani po týždni.

Petre sa choroba začala bolesťou hrdla a stratou hlasu. „Ďalší deň som sa už zobudila s teplotou a celkovou únavou. Keďže som mala len zvýšenú teplotu, lieky som nebrala. Pila som zázvorový čaj, ovocné šťavy a ležala v posteli,“ opisuje Petra.

„Najhoršie stavy prichádzali večer a v noci. Dve noci za sebou som mala teplotu medzi 38 a 39 °C. Nepomohol paralen ani vypotenie. Teplota neklesala. Musela som si dať ľadovú sprchu a až vtedy som sa na chvíľu cítila lepšie a dokázala zaspať na viac hodín. Bolo to sprevádzané silnými bolesťami hlavy a očí,“ hovorí Petra.

Neskôr jej pribudli ďalšie symptómy ako kašeľ a nádcha. Liečila sa iba voľne dostupnými liekmi z lekárne. Vysoké teploty po troch dňoch ustúpili a ostal len kašeľ.

Prečítajte si tiež:

Ak máte virózu, antibiotiká nepomôžu

Všeobecný lekár a vedec Oto Sova vysvetlil, ako by sa ľudia mali počas chrípkovej sezóny správať a liečiť. To, ako postupovať, závisí aj od toho, či máte teplotu. Ak nie, postačí, ak sa budete liečiť voľne dostupnými liekmi z lekárne. Pomôžu protichrípkové lieky.

Ak máte aj teplotu, treba v prvom rade oddychovať a nepracovať, a to ani na home office. Lekár radí, že ležať treba až do bezhorúčkovitého stavu. Ak to budete podceňovať, môžete si zarobiť na vážne problémy ako napríklad zápal pľúc alebo zápal srdcového svalu.

Odporúča, aby ste pri ochorení horných dýchacích ciest kontaktovali lekára. Horné dýchacie cesty sú tvorené nosom, nosovou dutinou, ústnou dutinou, hltanom a hrtanom. Príznaky sú kašeľ, zachrípnutie, strata hlasu, výtok z nosa, upchatý nos, bolesť hrdla či opuch lymfatických uzlín.

V takom prípade vám lekár môže urobiť vyšetrenie, ktoré zistí prítomnosť CRP bielkovín v krvi. Ak sú negatívne, v krvi nie sú žiadne baktérie a ide teda o vírusové ochorenie.

„Antibiotiká sú zbytočné a záležitosť sa lieči ako viróza,“ hovorí lekár Sova. Ak by sa bakteriálna infekcia potvrdila, lekár predpíše antibiotiká.

Špecifickou chorobou stále ostáva COVID. Aj v tomto prípade je dôležité, aký postup pacient zvolí. Infektológ Peter Sabaka radí, že pri príznakoch je dobré sa otestovať a zistiť, či má pacient COVID.

Ak áno a ide o pacienta s pridruženými chorobami alebo seniora, je potrebné nasadiť liečbu okamžite. Na COVID podľa Sabaku dobre zaberajú antivirotiká a vďaka včasnej liečbe môžu pacienta ochrániť pred ťažkým priebehom.

Momentálne v nemocniciach leží vyše 200 pacientov s ťažkým priebehom COVID-u. Sabaka dodáva, že pre starších ľudí a chronických pacientov je koronavírus stále väčšie riziko ako chrípka. Testovať sa a následne vhodne liečiť je preto podľa neho kľúčové.

Prečítajte si tiež:

Na prevenciu flavonoidy a saponíny

Flavonoidy sa v prirodzenom stave nachádzajú v ovocí alebo zelenine. Chránia bunky pred voľnými radikálmi a celkovo posilňujú imunitný systém.

Saponíny znižujú povrchové napätie v organizme natoľko, že podstatne znižujú množstvo prichytených vírusov či baktérií pod hodnoty, pri ktorých dokážu vyvolať ochorenie, vysvetľuje lekár Sova.

Saponíny sa nachádzajú napríklad v zelenine, strukovinách, bylinkách avšak iba v malých množstvách. Vhodné je ich preto prijímať v koncentrovanejšej podobe.

„Pri niektorých ochoreniach ako napríklad chronické ochorenia srdca, obličiek či pľúc, alebo aj v tehotenstve, treba zvážiť možnosť očkovania proti chrípke,“ dodáva Sova.

Chaos v očkovaní proti koronavírusu pokračuje. Niektorým ľuďom rušia termíny (3. 10.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.