V Bratislave by mohli vyrásť ďalšie dva mrakodrapy. Jeden z nich by patril medzi najvyššie v EÚ

Výhľad z prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower
Výhľad z prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower. Zdroj: TASR/Dano Veselský

V centre hlavného mesta by mohli neďaleko prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower vyrásť ďalšie dve výškové budovy. Ich výstavbu má v pláne J&T Real Estate (JTRE). Informoval o tom web SME Index.

Developer predložil mestu urbanistickú štúdiu, ktorá počíta s výstavbou dvoch mrakodrapov v bratislavskom downtowne. Ak ju úrady schvália, je pravdepodobné, že v hlavnom meste vyrastú ďalšie dve výškové budovy.

Prečítajte si tiež:

Dva návrhy

Štúdia obsahuje dva návrhy. Podľa prvého by vyrástli hneď dva mrakodrapy, prvý s výškou 260 metrov a 73 podlažiami a druhý s výškou 180 metrov a 51 podlažiami. 

Aj druhý návrh ráta s výstavbou dvoch budov. Prvá by mala taktiež 260 metrov, no druhá s výškou 137 metrov by sa už nemohla nazývať mrakodrapom. Za ten sa totiž oficiálne považujú budovy vysoké viac než 150 metrov.

Vyššia z dvojice budov by sa pritom zaradila medzi najvyššie mrakodrapy na území Európskej únie. 

Prečítajte si tiež:

Byty a tisíce parkovacích miest

Podľa štúdie developerskej spoločnosti by mali v dvoch budovách vzniknúť stovky bytov. Presný počet zatiaľ nie je známy. Okrem toho by bolo treba rátať s vybudovaním veľkého množstva parkovacích miest. Pri oboch návrhoch by to bolo približne 2300.

 JTRE chce vybudovať aj nový park s rozlohou 7300 štvorcových metrov. Jeho súčasťou by mali byť vodné prvky, detské ihriská či oddychové zóny. 

O realizovateľnosti návrhu budú rozhodovať úrady. V rámci pripomienkovania môže svoj názor vyjadriť nielen odborná, ale aj laická verejnosť.

Takto vyzerá výhľad zo strechy prvého mrakodrapu na Slovensku. Pozrite si reportáž z 10. 3. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.