Hlavné správy na súde neuspeli. Žalobu na projekt Konšpirátori.sk zamietli

Klávesnica - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Michal Staniewski

Mestský súd Bratislava IV zamietol žalobu webu Hlavné správy na projekt Konšpirátori.sk. Žaloba sa týkala poškodzovanie dobrej povesti tým, že Konšpirátori.sk zaradili Hlavné správy na zoznam problematických stránok. Informoval o tom projekt na blogu Denníka N.

Konšpirátori.sk je databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Slúži na informovanie verejnosti, ale aj pre firmy, ktoré nechcú, aby sa ich reklama zobrazovala na weboch s pochybným obsahom.

Prečítajte si tiež:

Po začiatku vojny sa na zoznam vrátili

Projekt zaradil internetový denník Hlavné správy na zoznam ešte v roku 2016. V roku 2020 ho museli na základe vydaného neodkladného opatrenia zo zoznamu stiahnuť. Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa tam však vrátil v decembri minulého roka.

Konšpirátori píšu, že Hlavné správy „pravidelne šírili prokremeľskú propagandu, nekriticky dávali priestor extrémistom, antivaxerom a rôznym konšpiračným teóriám“.

Navyše, pre šírenie antisemitizmu sa portálom zaoberala aj Rada pre mediálne služby a jedného z prispievateľov Bohuša Garbára nakrútili pri preberaní úplatku od člena rozviedky ruskej ambasády.

Prečítajte si tiež:

Nemohlo to dopadnúť inak

„Úspech v šikanóznom spore s Hlavnými správami je potvrdením toho, čo tvrdíme od začiatku: že kritizovať dezinformačné weby je legitímne a v poriadku. Sme radi, že súd po rokoch rozhodol tak, ako sme očakávali. V slušnej spoločnosti totiž takýto spor ani nemohol dopadnúť inak,“ vyhlásil Ján Urbančík, predseda občianskeho združenia Konšpirátori.sk.

Advokát Tomáš Kamenec, ktorý projekt na súde zastupuje o verdikte povedal, že „je vo vitálnom záujme Slovenska chrániť demokraciu aj kritikou tých, ktorí sa v záujme vlastných ambícií alebo v službe cudzím záujmom neštítia otravovať mysle ľudí klamstvami a nenávisťou“.

Pozrite si archívnu reportáž z 24. 2. 2023 o šírení ruskej propagandy na Slovensku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.