Nevyliečená chrípka môže mať dlhodobé následky. Lekár vysvetlil, čo nám hrozí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sezóna chrípok vrcholí a rozširuje sa najmä v pracovnom prostredí a medzi deťmi – predovšetkým z toho dôvodu, že mnohí nemajú čas na to, aby chorobu vyležali.

Lekár vysvetlil, ako spoznať rozdiel medzi vysoko infekčnou chrípkou a obyčajným prechladnutím a čo nám hrozí, ak chorobu nevyležíme.

Chrípka je ťažké vírusové ochorenie, ktoré nastupuje prudko a náhle, takmer vždy aj s vysokou teplotou. Postihuje celý dýchací trakt a môže sa pri nej vyskytnúť aj dráždivý suchý kašeľ.

Prechladnutie naopak prichádza pozvoľna, nemusí ho sprevádzať teplota a zväčša ide len o mierny kašeľ či upchatý nos.

Prečítajte si tiež:

Len lieky nestačia

Problém súčasnej doby je skutočnosť, že ľudia často chrípku pre povinnosti nevyležia, lebo na to nemajú čas. Vtedy dočasne pomáhajú viaczložkové lieky, ktoré obsahujú napríklad kombináciu paracetamolu, vitamínu C, kofeínu či iných stimulantov.

„To nás síce postaví na nohy, ale môže sa to vrátiť v podobe dlhodobých únav alebo dokonca poškodením niektorých orgánov,“ vysvetľuje všeobecný lekár pre dospelých Michal Kovár.

Človek môže byť počas chrípky infekčný až sedem dní. Preto lekár apeluje na ľudí, aby boli voči svojmu okoliu ohľaduplní a nechodili v takom prípade chorí do práce.

Chrípka sa potom medzi ľuďmi šíri ako blesk,“ dodáva.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.