Záškodník na juhu Slovenska. Do storočných stromov navŕtal diery a nalial tekutinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pátrajú po záškodníkovi. Obyvatelia Kalnej nad Hronom na juhu Slovenska sa pokúšajú zistiť, kto v obci ničí zeleň. Útočí opakovane a poškodil už viac stromov, ktoré majú viac ako sto rokov.

V kmeni mohutného javora a dvoch líp, ktoré pri kostole stoja už tak dlho, že si ich pamätajú aj tí najstarší z miestnych, ostali diery. Že niečo nesedí, si prvá všimla kostolníčka s neterou, keď išli z bohoslužby.

„Neter mi hovorí, že krstná mama, pozri sa, ten stromy je veľmi suchý a potom sme išli k stromu a išli sme k druhému, aj druhý je taký istý. Tak sme to pozerali a nakoniec sme zistili, že je tam dierka. Potom sme povedali hneď pánovi farárovi, že sme objavili, že tieto dva stromy sú navŕtané,“ povedala kostolníčka Alžbeta Kuzmová.

Stromy sú vysoké asi dvadsať metrov a javor, najmohutnejší z nich, má obvod kmeňa takmer dva a pol metra. Do stromov niekto navŕtal viac dier.

„Keď sme to merali s policajtmi, tak hĺbka dier bola od 5 do 20 centimetrov. Nezisťovali sme ešte laboratórne, aká neznáma tekutina tam bola vstreknutá. Dva stromy sú vo veľmi zlom stave,“ uviedol starosta Igor Gogora.

Prečítajte si tiež:

Aj pred rokom

Vinníka hľadajú. Ľudí v obci vyzvali, aby dali vedieť, ak spozorovali niekoho s vŕtačkou a rebríkom.

Zlomyseľný škodca tu však nevyčíňal prvýkrát. Úradoval aj pred rokom. Vtedy zistili, že do stromu nalial naftu alebo benzín.

Na stromoch hniezdi aj množstvo vtákov. Škodu vyčíslili na desaťtisíce eur, morálna hodnota je však oveľa vyššia.

Starosta už podal na polícii trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a prípadom sa už začali zaoberať envirokriminalisti.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.