Vietor na horách aj povodne. Meteorológovia vydali výstrahy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Brezne, Poprade, Liptovskom Mikuláši a Tvrdošíne treba v pondelok (6. 11.) ráno počítať s víchricou na horách. V Banskobystrickom kraji, vo viacerých okresoch Košického kraja a v okrese Levice zase hrozia povodne z trvalého dažďa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre oblasti výstrahy prvého, druhého a tretieho stupňa.

Povodne

Najvyššia výstraha pred povodňami platí pre okres Revúca. Výstraha druhého stupňa sa týka okresov v povodí riek Dolný Hron, Horný Hron, Ipeľ a Slaná, výstraha prvého stupňa zase okresov Gelnica, Košice okolie - Hornád a Košice okolie - Bodva. Meteorológovia výstrahy vydali do 8.00 h.

Mapa výstrah pred povodňami.
Výstrahy pred povodňami. Zdroj: shmu.sk

Vietor

V okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno zase do 9.00 h platí výstraha prvého stupňa pred silným vetrom na horách.

Vietor môže v lokalitách prechodne nad pásmom lesa v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Mapa výstrah pred vetrom.
Výstrahy pred vetrom. Zdroj: shmu.sk

V tomto týždni sa neočakávajú výdatné zrážky

V tomto týždni sa neočakávajú výdatné zrážky. Upokojí sa tiež hydrologická situácia. Informovalo o tom SHMÚ s tým, že v nedeľu (5. 11.) vyvrcholilo obdobie s častými a výdatnými zrážkami.

„V nedeľu sme najviac zrážok zaznamenali v povodiach južnej polovice stredného a východného Slovenska, opäť na južných návetriach pohorí - Nízkych Tatier, Slovenského Rudohoria, Volovských vrchov alebo Vihorlatu. Tu za posledných 24 hodín spadlo 25 až 40 milimetrov zrážok, ojedinele aj viac,“ priblížili meteorológovia na sociálnej sieti.

Na ostatnom území boli úhrny zväčša medzi desať až 25 milimetrov. Na krajnom severe v závetrí pohodli spadlo zase pod desať milimetrov dažďa. „Na horách od asi 1200 metrov nad morom už väčšinou išlo o snehové zrážky,“ dodal SHMÚ.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.