Fica privítal na rezorte kultúry Marek Ťapák s básňou. Pre novú ministerku má jasné úlohy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) na ministerstve kultúry privítali básňou od Milana Rúfusa Čo dal nám deň.

Báseň predniesol Marek Ťapák, niekdajší programový riaditeľ RTVS, ktorý po odchode z verejnoprávnej televízie bežne diskutoval na dezinformačných kanáloch. Pravidelne aj po boku novej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).

„Poviem to úprimne, potešila ma kultúra na kultúre,“ zareagoval v krátkosti na prednes básne Fico.

Prečítajte si tiež:

Fico dúfa v inú filozofiu rezortu

Ministerstvo kultúry sa musí vrátiť k duchu a posilňovaniu kultúrnych tradícií a dedičstva slovenského národa, povedal predseda vlády.

Fico označil ministerstvo kultúry za mimoriadne dôležité pre Slovensko. V tejto súvislosti ministerku požiadal, aby rezort pod jej vedením venoval výraznú pozornosť zviditeľňovaniu odkazov najvýznamnejších míľnikov, udalostí i osobností v histórii Slovákov. 

„Prosím, venujte pozornosť veľkomoravskej i cyrilometodskej tradícii, meruôsmym rokom, významným slovenským dejateľom. Nezabúdajte na také výrazné udalosti a dátumy, ako bol napríklad 17. júl a Deň prijatia deklarácie o zvrchovanosti SR," požiadal.

Prečítajte si tiež:

Od Šimkovičovej očakáva, že filozofia rezortu bude úplne iná ako v predchádzajúcich troch rokoch a rezort sa vráti k „duchu slovenského národa".

Najbližší tím, ktorý si nová ministerka vybrala, dodáva Ficovi vieru, že sa táto vízia podarí naplniť.

„Toto ministerstvo, hoci je menšie a bude musieť reagovať v zložitých finančných podmienkach, môže pre Slovensko urobiť viac ako viaceré iné ministerstvá spolu," skonštatoval premiér.

Pripustil zároveň, že niektoré otázky týkajúce sa oblasti kultúry čaká pomerne náročná diskusia - za jednu z takýchto tém onačil verejnoprávne poslanie RTVS.

Prečítajte si tiež:

Ministerka nechce miešať kultúry

Šimkovičová potvrdila zhodu vo vízii o činnosti ministerstva, aj ona pokladá za základ upriamenie sa na národnú kultúru a jej tradície pri rešpektovaní kultúr iných národov.

„Rešpekt voči iným kultúram neznamená ich zmiešavanie s tou slovenskou. Ak máme byť uznaní ako národ s vlastnou kultúrou, postavme do popredia našich dejateľov, naše tradície, naše dejiny," zdôraznila ministerka.

Verí, že rezort prispeje aj k zmierňovaniu polarizácie spoločnosti, za dôležité považuje dosiahnuť principiálnu zhodu, ktorá bude rešpektovať rozdielnosť názorov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.