Epidémia žltačky na východe je na ústupe. Mnohí rodičia sa napriek tomu boja poslať deti do školy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V nemocnici so žltačkou stále končia aj zaočkované deti z rómskych osád. Na východe Slovenska ich už rátajú na stovky. Epidémia sa našťastie ďalej nešíri.

V Žehni pri Prešove od vypuknutia epidémie žltačky evidujú takmer 120 prípadov. Choré sú najmä deti z rómskej osady. Všetci si mysleli, že po ich zaočkovaní sa už nenakazia.

Neuvedomili si však, že inkubačná doba vírusovej hepatitídy trvá aj 50 dní a imunitu človek získa asi až po dvoch týždňoch od očkovania.

V takomto prípade, keď už sa imunita vytvára, však zvyknú chorobu sprevádzať iba miernejšie príznaky.

Prečítajte si tiež:

​Na infekčnom oddelení prešovskej fakultnej nemocnice je stále hospitalizovaných 59 pacientov. Rodičia sa sťažujú, že lekár tam automaticky posiela deti s príznakmi, žltačku pritom nepotvrdia všetkým. Na výsledky niektorých laboratórnych vyšetrení je niekedy potrebné počkať, bráni sa nemocnica.

V základnej škole si už pre žltačku vyčerpali päť dní riaditeľského voľna. Necelé dva týždne potom žiakov učili dištančne.

Takmer sto detí sa im však do školy stále nevrátilo. Mnohé z nich majú ešte z infekčného oddelenia nariadené kontroly a sú tak stále v domácej karanténe. Niektorí rodičia sa boja deti poslať do školy, aby sa nenakazili, no ospravedlniť im môžu iba 5 dní v mesiaci.

Nákaza sa našťastie zo štyroch postihnutých obcí ďalej nerozšírila. „Nepredpokladáme zhoršenie v týchto ohniskách, už by tam malo dochádzať len k zlepšeniu,“ dodal regionálny hygienik Jozef Varga.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.