Tauridy ešte nepovedali posledné slovo. Nebeské divadlo bude mať pokračovanie už tento víkend

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lietajú nad našimi hlavami a rozžiariť môžu celú oblohu. Roj Tauridy je známy svojimi jasnými meteormi. Pochádzajú zo záhadnej kométy, ktorá vraj stála aj za takzvanou Tunguzskou katastrofou z roku 1908.

Na oblohe sa zdá, akoby vylietali zo súhvezdia Býka (latinsky Taurus), odkiaľ pochádza aj ich názov.

„Je ich niekedy 5 niekedy 10 za hodinu, ale bývajú veľmi jasné. Takýmto meteorom hovoríme bolidy a v atmosfére žiaria rôznymi farbami - zhruba o jasnosti Venuše. To znamená, že ide o teleso, ktoré nás upúta pri lete na oblohe aj keď sa na ňu nedívame,“ priblížil astronóm Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

​Tauridy majú dve vetvy. V noci z nedele na pondelok mala maximum južná, najbližší víkend zas bude najviac severných tauríd. Pochádzajú z kométy Encke, ktorá na svojej ceste k Slnku zanecháva za sebou prúd častíc.

 „A keď Zem prechádza oblakom prachu a malých úlomkov, tie interagujú so zemskou atmosférou a keď v nej horia tak vidíme svetelný jav,“ vysvetlil astrofyzik Pavol Bobík.

Prečítajte si tiež:

Kometárny materiál je aj za tunguzskou katastrofou

Podľa dnes uznávanej teórie slovenského astronóma Ľubora Kresáka spôsobil úlomok kométy Encke aj takzvanú tunguzskú katastrofu. 30.júna 1908 otriasol strednou Sibírou obrovský výbuch.

„Na ploche 2-tisíc štvorcových kilometrov ľahol les. Celkovo až 80miliónov stromov bolo ovplyvnených,“ dodal astrofyzik.

Tlaková vlna vyrážala okná stovky kilometrov od epicentra. Explózia bola podľa odhadov tisíckrát silnejšia ako výbuch v Hirošime. No kráter sa nikdy nenašiel.

„Ukázalo sa, že sa to zhoduje s dráhou Enckeho kométy. To teleso vybuchlo vo výške čo je práve kometárny materiál, pomerne porézny a nevydrží proste ten odpor vzduchu,“ hovorí astronóm Svoreň.

Dôsledky takéhoto výbuchu nad obývanou oblasťou by dnes boli nedozerné. „Ak by k niečomu takému došlo dnes nad obývanou oblasťou, tak by to bol problém, by to vyhubilo celé mesto,“ doplnil astrofyzik Bobík.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.